Політолог Петро Олещук

Трохи більше місяця минуло з дня вступу В.Зеленського на посаду Президента України. Цей час відзначився низкою неоднозначних подій, призначень, зовнішньополітичних подій. Але є і «перемоги» (як би я не ставився скептично до таких термінів).Зокрема, з 1 липня стартує довгоочікувана реформа ринку електроенергії. З понеділка ринок повинен запрацювати згідно конкурентної моделі, як в Європі. Ціни будуть встановлюватися на підставі співвідношення попиту та пропозиції. Центральною фігурою стане споживач, тобто й кожен з нас. Тепер ми зможемо обирати постачальника електроенергії за критерієм нижчої ціни та кращих умов договору. Чого, власне, від нас так наполегливо домагався ЄС.

Були побоювання, що один олігарх, який після тривалої відсутності недавно повернувся в Україну, чинитиме тиск на керівництво держави з метою не допустити впровадження вільного й прозорого ринку електроенергії. Але Президент не став ухилятися з курсу необхідних реформ. Отже, ринок має нарешті постати.

Впровадження нового ринку електроенергії є важливою віхою у розбудові транспарентної, конкурентної, європейської ринкової середи, ключовим індикатором втілення реформ та виконання міжнародних зобов’язань України.

Слід нагадати, що наміри змінити застарілу модель ринку єдиного покупця на сучасну модель, яка застосовується у більшості розвинених країни світу, були задекларовані в Україні ще на початку двохтисячних років. Проте,раз за разом реформу відкладали й лише цього разу вистачило політичної волі нарешті розпочати запуск лібералізованого ринку, що базується на принципах Третього енергетичного пакету ЄС.

Джерело: Петро Олещук