Політолог Петро Олещук

Що я можу сказати.

На даний момент ситуація та аргументація з питань блокади звелася виключно до обговорення особистостей. При цьому мені, наприклад, смішно читати аргументи «порохоботів» про «клоуна Парасюка», якщо у БПП є такий депутат як О.Гончаренко, на фоні якого Парасюк – серйозний та респектабельний євро-депутат. Для мене весь цей «Семенченко-Парасюк» дискурс говорить лише про одне: аргументів немає, а коли немає аргументів – нагнітаємо емоції. Проте, зведення все це відводить нас від найголовнішого – питання стратегії для України.

Ну, не працює це «от ми будемо торгувати з Росією, а потім заробимо багато грошей, і Росію переможемо, та ще у НАТО вступимо». Ви справді вважаєте, що Росія буде фінансувати економічне відродження України та євроінтеграцію? При цьому я навмисно вживаю термін «Росія», бо не визнаю суб’єктності за «державними утвореннями», що створені та контролюються Росією. Неважливо, як називається територія. Якщо вона контролюється Кремлем – вона по один бік «залізної завіси» з Кремлем.

Навіщо Росія не перекриває нам повітря через усі ці «невизнані республіки»? Бо розглядає економічні зв’язки з ОРДЛО – найкращим «хомутом» для України. На якому, до речі, Україну можна і «підвісити».

Рух до Європи – це рух від Росії. Сама Росія це чудово розуміє, що і показала 2013 року. Якщо Україна справді туди б рухалася, Росія би перекрила будь-які канали заробітку для України та намагалася б взяти нас «мором». Як це вже робила у 90-ті роки по відношенню до країн Балтії. Якщо ми справді рухатимемося до Європи – будь-які відносини з Росією та підконтрольними Росії території теж припиняться.

Отже, до цього треба готуватися. Диверсифікувати енергетичні потоки. Змінювати економіку. Поступово відмовлятися від економічних зв’язків з ОРДЛО. Принаймні, від тих, які роблять нас залежними від ОРДЛО, бо залежність від ОРДЛО – це залежність від Росії.

Повторюсь:
– залежність від ОРДЛО – залежність від Росії;
– Росія нам не поверне ОРДЛО;
– Росія будь-якої миті може нанести по нам економічний удар через ОРДЛО.
Відповідно, задача українського уряду – врахувати це та розробити програму, як найменш болюче зменшити залежність від ОРДЛО та мінімізувати з ними контакти.

Якби бодай ЩОСЬ було зроблено на цьому шляху за ці роки, то жодних проблем із «блокуванням» би не виникало. Як і багатьох інших.

Однак, уряд вперто відкидає саму ідею диверсифікації енергетики та економічних зв’язків з ОРДЛО.
Чому?
– Не чекає, що Росія може завдати економічного удару? Чому?
– Не розглядає варіанту реального руху в бік Європи та геть від Москви?
– Ставить тактичні інетерси олігархів вище за стратегічні інтереси держави?

 Джерело: Петро Олещук 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ