Оновлення закону може ускладнити процедуру працевлаштування українців у Польщі

Міністерство праці, родини та соціальної політики Польщі запропонувало оновити закон «Про промоцію працевлаштування», що передбачає  істотну зміну процедури працевлаштування українців. Про деталі можливих змін в інтерв’ю виданню Наш вибір розповіла експерт із питань легалізації перебування, глава Фонду розвитку «Понад кордонами» Ксенія Наранович.

У Польщі вже понад 10 років функціонує система освідчень (декларація працедавця, що він хоче взяти іноземця на роботу, завірена в місцевому управлінні праці – ред.), яка дозволяє громадянам декількох країн працювати до 6 місяців без оформлення дозволу на роботу. Така система діє для громадян Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, РФ і України.

Запропоновані зміни до закону «Про промоцію працевлаштування» стосуються системи освідчень.

Як пояснила Наранович, питання освідчень тепер регламентуватиметься законом, а не наказом. Практика освідчень, яка планувалася як тимчасова, стане постійною.

«У проекті закону обмежується коло юридичних осіб, які в принципі можуть оформлювати дозволи на працю, дозволи на сезонну працю (новий тип дозволу, який запроваджують згідно з  директивою ЄС – ред.) та освідчення», – підкреслила фахівець.

Зокрема, за її словами, тепер матиме значення, чи мав працедавець проблеми з Закладом соціального страхування. Крім того, освідчення стануть платними – 30 злотих (близько 7 євро).

Також запропоновані зміни передбачають, що у випадку зміни даних працедавця – назви, форми юридичної особи – дозвіл на працю не треба буде змінювати.

«Це, безумовно, полегшення і для польських працедавців, і для іноземних працівників. Так що, можна сказати, у деяких моментах проект закону вносить більше ясності. Натомість інші зміни непокоять».

Наприклад, як вона зауважила, у працедавців з’явиться більше бюрократичних обов’язків, що на думку експерта, збільшить ризик працевлаштування мігрантів «по-чорному».

До того ж, запропоновані зміни до закону «Про промоцію працевлаштування» передбачають квоти на сезонне працевлаштування іноземців.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ