Голова Інституту національної пам’яті Польщі Ярослав Шарек вважає вбивство поляків у Радянському Союзі геноцидом

Інститут національної пам’яті Польщі надішле запити у справі про масові вбивства поляків у СРСР 1937-1938 рр. прокуратурам Росії, Білорусі та України. Про це пише газета Rzeczpospolita.

Запити будуть складені вже цього місяця у рамках розслідування. Слідство має намір з’ясувати перелік жертв та імена співробітників НКВД, які брали участь у масових вбивствах поляків. Також ІНП хоче знати, чи досі живі ці працівники НКВД.

1936 року, на тлі підготовки Кремля до спільного з Третім Рейхом поділу Польщі, відбулася масова депортація етнічних поляків з західних районів Радянського Союзу (у т. ч. з українського Поділля та Полісся) до Казахстану.

Після цього – вже 1937-го – мала місце операція зі знищення поляків на території СРСР, яка розпочалась за наказом народного комісара внутрішніх справ Єжова 15 серпня 1937 року і тривала до 15 листопада 1938 року. В її межах було заарештовано і засуджено 139 тис. 835 осіб. Із цієї кількості 111 091 особу було засуджено до смертної кари, решту відправили до концтаборів.

В Україні поляків тоді розстрілювали у київській Биківні, у Вінниці, поблизу Житомира та Хмельницького.

Голова Інституту національної пам’яті Польщі Ярослав Шарек наголошує, що вбивство поляків у Радянському Союзі було геноцидом.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ