Портніков розповів про значні плюси від рішення Стокгольмського арбітражу для України

Проміжне рішення Стокгольмського арбітражу, яке звільнило Україну від виплат за кількома кабальними статтями газового контракту, укладеного Путіним і Тимошенко, – це не просто перемога однієї сторони над іншою, однієї держави над іншою. Це початок цивілізованого спілкування, що визнає примат міжнародного права – якщо, звичайно, Росія, яка неодноразово його порушувала, захоче його визнавати. Таку думку висловив український журналіст, ведучий Віталій Портніков у статті для Грани.Ру.

Експерт нагадав, як будувалися енергетичні відносини Росії і України: «Бартер, схеми, «междусобойчики», кулуарні угоди, каламутні посередники. Домовленості підписувалися 31 грудня – сторони шантажували один одного до останнього. І завжди на цьому взаємному запиленні виграють не споживачі, а аферисти».

«Пам’ятаю одну з таких розв’язок кризи – 31 грудня, Новий рік, неясно, що буде з газом, – а співробітники «Газпрому» і «Нафтогазу» намагаються домовитися в готелі «Україна» в Москві. А чому там? А тому, що вона начебто належить Семі Могилевичу. А при чому тут Сема? А він колишній партнер Дмитра Фірташа… Ну тоді зрозуміло», – додав Портніков.

За його словами, так було 20 років поспіль. Контракт, який представлений у Стокгольмському арбітражі, – перший документ, який хоча б комусь можна показати. І навіть цей документ у Москві примудрилися перетворити на знаряддя політичного тиску, обмінявши у незграбного Януковича чергову газову знижку на продовження базування Чорноморського флоту.

До того ж, підкреслив журналіст, в Україні купівля російського газу перетворилася на різновид релігії – Росію не можна сердити, а то вона підвищить ціни на газ. На Росію не можна скаржитися, тому що вона відключить газ. Із Росією можна тільки домовлятися, бажано на її умовах, інакше вона підвищить ціни і відключить газ.

Також експерт нагадав, що 2014 року вперше після Майдану уряд Арсенія Яценюка продемонстрував навіть не мужність, а просто здоровий глузд, відмовившись від закупівель російського газу і вирішивши звернутися з позовом до Стокгольмського арбітражу. Цим шляхом, зауважив Портніков, уже встигли пройти багато країн Європи – але поки вони домагалися від «Газпрому» поступок в суді, Янукович звично торгував суверенітетом.

«Тепер уже ясно – у Росії можна вигравати, Росії можна програвати, але її не потрібно боятися. У цьому суді – куди не можуть зателефонувати ні Путін, ні Міллер – розглядатимуть справи, а не побажання. Російський газ – незалежно від того, буде Україна його купувати чи ні, – остаточно стає товаром, а не злодійською «фомкою», за допомогою якої грабіжник намагається забратися в чужий будинок», – резюмував оглядач.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ