На думку правника, стрілянина у Дніпрі – синдром воєнного часу, а не повернення у 90-ті

Інцидент у Дніпрі підтвердив прогнози щодо збільшення кількості зброї, а ті, хто воював, не просто мають зброю, а володіють навичками користування нею. Тому зараз Україна входить у фазу, коли такі конфлікти відбуватимуться дедалі частіше. Цю думку висловив експерт Харківської правозахисної групи Олександр Павліченко у коментарі Слову і Ділу, оцінюючи інцидент, під час якого загинули бійці АТО, та загальну криміногенну ситуацію в країні.

«Те, що відбувається, – не повернення в 90-ті роки, а синдром воєнного та післявоєнного часу. Так само, як про афганців говорили, що в них больовий поріг зменшений і під час бандитських розбірок вони жорстокі, можна сказати, що ті, хто пройшов через АТО, підготовлені більш жорстко до таких ситуацій», – переконаний правник.

Він додав, що це те ж саме, що «в’єтнамський синдром», який переживали США після війни наприкінці 1960-х років.

За словами Павліченка, інцидент у Дніпрі – абсолютний прояв криміналу, в якому були задіяні бійці АТО. На цьому тлі, стверджує він, слід звернути увагу на належну роботу правоохоронних органів, які б забезпечували жорстке подолання всіх випадків незаконного застосування такої зброї.

«Суддя, народний депутат чи будь-хто інший не має з легкістю вимахувати зброєю. Лише за це вже має бути чи загроза в’язниці, чи позбавлення повноважень. Показовим був випадок із Пашинським (нардеп Сергій Пашинський замішаний у скандалі зі стріляниною – ред.)».

На його думку, насправді проблема не в легалізації зброї, а в тому, наскільки адекватно вона застосовується в суспільстві, де не працюють правила й закони.

«Мають бути жорсткі правила дотримання всіх тих законних норм, які на сьогодні визначені. Закони в нас нормальні, але той, хто може дозволити їх не виконувати, так і робить. Це основна проблема. Зручно їздити 90 кілометрів на годину – так і роблять. Якби за це забирали авто чи виписували штраф у розмірі тисячі євро, тоді був би інший порядок. Цього немає. Буде чи ні легалізація зброї – проблеми це не вирішить, не додасть законності, а от збільшити кількість жертв може. Іти потрібно в іншому напрямку – підвищення рівня законності», – резюмував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ