Політичний експерт Олександр Радчук

Політичний експерт Олександр Радчук у статті для Слова і Діла пояснив, чого слід чекати від другої хвилі е-декларування, під час якої про свої доходи звітуватиме ще більше чиновників.

«Минулого року відбулася так звана «перша хвиля» е-декларування. У «другу хвилю» 2017 року подати свої декларації мають усі ті суб’єкти декларування, які звільнилися минулого року, навіть якщо це сталося до 1 вересня, коли було запущене е-декларування. Подати е-декларації повинні всі особи, які мають стосунок до управління держресурсами в будь-якій сфері, чиновники виконавчої влади, всі виборні посади», – підкреслив політолог.

Проте, переконаний він, проблема не в тому, щоб подати декларацію, а в тому, як пройде їх перевірка.

«Результати діяльності НАЗК щодо перевірки декларацій невтішні. Досі не запущений сам механізм ефективної перевірки даних декларантів. Є ціла низка обставин, які можуть зірвати процес заповнення е-декларацій», – наголосив Радчук.

«Наприклад, за інформацією Прем’єр-міністра, НАЗК не уклало жодної угоди щодо подальшої оренди серверів для е-декларацій. Про неефективну роботу НАЗК заявили також у Мін’юсті», – нагадав експерт.

У свою чергу, зауважив він, у НАЗК закликали не шукати саботаж там, де його немає.

За словами фахівця, поки сторонам вдалося знизити градус критик, проте залишається ще одна важлива деталь – запуск програмного забезпечення для проведення автоматичного контролю Реєстру декларацій.

«Зараз затверджений відповідний Порядок проведення контролю та повної перевірки декларацій. У підсумку дані про невідповідності, які знайдуть у НАЗК, можна просто передати на розгляд НАБУ. Оскільки до появи цього документа особи, щодо яких тривала перевірка, могли оскаржити її результати в судах», – пояснив політолог.

Крім того, він висловив думку, що може виникнути ще одна проблема, яка може поставити під загрозу систему е-декларування.

«Перевірити дані всіх декларантів «у ручному режимі» неможливо, а значить, потрібно запустити відповідне програмне забезпечення для автоматичної перевірки Реєстру декларацій. На це потрібні гроші, а в НАЗК вже заявили, що грошей на розробку та впровадження подібної автоматизованої системи в Бюджеті не передбачено», – стверджує експерт.

Також він зауважив, що існує низка питань щодо співробітництва НАЗК із Мін’юстом.

Поки, за словами політолога, очевидно, що повноцінна перевірка е-декларацій відбудеться лише в разі вирішення всіх вищевказаних проблем, а значить, система ще довго не запрацює повноцінно.

«Із іншого боку, якщо система не в змозі працювати ефективно, не виключено, що незабаром у суспільства виникне запитання: навіщо тоді щорічно виділяти сотні мільйонів гривень бюджетних коштів на таку недієздатну антикорупційну діяльність?», – підсумував фахівець.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ