Оксана Сироїд запевнила, що епопея зі львівським сміттям загрожує будь-якому великому місту

Проблема захоронення та утилізації відходів сьогодні актуальна не лише для Львова, а і для інших великих міст України, проте вирішити її в межах чинного законодавства не вдасться нікому. Про це заявила віце-спікер ВРУ, член фракції «Самопоміч» Оксана Сироїд у статті для Дзеркала тижня.

За словами віце-спікера, нині у кожного українського мегаполісу є свої «Грибовичі», і приклад «львівського сміття» – це «дзвін по кожному з них».

«У межах нинішніх законів вирішити цю проблему не вдасться нікому. Виходом може стати рішення про агломерації, яке вже рік успішно блокують у парламенті. Однак саме це рішення дозволило б великим містам об’єднатися зі своїми меншими сусідами, зберігши право останніх впливати на рішення, які стосуються їхньої території», – підкреслила Сироїд.

Крім того, стверджує вона, є інший аспект цієї проблеми – фінансовий.

«Вартість рекультивації сміттєзвалища – понад мільярд гривень, приблизно стільки ж коштує будівництво нового сміттєпереробного заводу. В Україні немає міста, включно зі столицею, яке б могло виділити таку суму зі свого бюджету», – переконана нардеп.

При цьому, вона зазначила, що скептично оцінює пропозиції приватних інвесторів, що декларували готовність будувати у Львові сміттєпереробний завод.

«І навіть не через тарифи, які б вони запропонували місту. Є простіші питання. Перше – якщо їхні пропозиції були якісними, то де приклад їх утілення чи то в Україні, чи то поза її межами? Друге – що робити зі старими сміттєзвалищами і куди подіти те, що не переробляється?», – зауважила парламентар.

На її думку, нині сміття окупувало два відсотки території України, зокрема через те, що місцеві громади не мають фінансової свободи.

«Бо досі майже всі податки збирають і перерозподіляють у столиці. Бо на муніципальні інфраструктурні проекти з державного бюджету кошти якщо й виділяли, то лише для своїх і лише під зобов’язання повернути «грантодавцеві» левову частку готівкою. Бо держава жодного разу не запропонувала громадам пільгового кредитування, а коли знайшлися іноземні кредитори – докладає всіх зусиль для того, аби грошей громада не отримала», – резюмувала заступниця Парубія.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ