Прохор Антоненко, депутат Київради

11 квітня відбулося засідання земельної комісії Київради на якому черговий раз Департамент містобудування і депутати від «Солідарності» намагались протягнути детальний план території (ДПТ) «Борщагіський-1».

28 лютого на земельній комісії Київради громада домоглася, щоб даний ДПТ було відправлено на доопрацювання. Не бажаючи нічого змінювати, київська влада вирішила розіграти виставу з проведенням фейкового обговорення із залученням кількох мешканців та депутата від «Солідарності» Вадима Пишняка.

Департамент містобудування та розробник злочинного ДПТ настільки знахабніли, що, не повідомивши мешканців мікрорайону, провели так зване засідання-обговорення в приймальні згаданого вище провладного депутата.

Цей план вдався би, проте влада не очікувала, що на комісію знову зберуться сотні мешканців Святошинського району, щоб протистояти тотальній забудові району, знищенню гаражних кооперативів та захистити свій життєвий простір.

Голова Департаменту Свістунов, представник розробника проекту та Вадим Пишняк намагались виконати свій план, не зважаючи на обурену громаду, та звести всі корегування проекту до зміни місця прокладання запланованої дороги замість гаражних кооперативів. Дороги, якої навіть не існує і не може там бути згідно Генерального плану м.Києва, як і 810 тис. кв/м нового житла, що збільшить кількість населення мікрорайону майже в 10 разів.

Очевидно, плани влади одразу провалився і почалось кількагодинне обговорення проекту і наполягання громади на його відхиленні та проведенні повторних громадських слухань.

У своєму виступі мною було порушене принципове питання, що з 2010 року громаду позбавили права впливати на окремі забудови, залишивши громадські обговорення лише містобудівної документації. Мер Кличко зі своєю командою навіть позбавив киян останнього наданого їм законодавством права впливати на розвиток міста.

Довелось нагадати представникам профільної комісії, Департаменту містобудування і розробнику ДПТ статтю 21 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» і постанову Кабміну № 555 « Про порядок проведення громадських слухань», де передбачено, що міські ради та їхні виконавчі органи зобов’язані забезпечити оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості.

Частиною п’ятою статті 21 профільного закону встановлено, що саме оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.

В матеріалах проекту рішення зазначено, що громадські обговорення відбулися у серпні-вересні 2014 року. А це як? Де і коли було оприлюднене проект ДПТ? На сайтах Департаменту містобудування і розробника було оприлюднене одну єдину схему із проекту. Оприлюднено одну схему із майже десятка обов’язкових графічних схем та пари сотень сторінок текстової частини. Проект вже вчетверте виноситься на затвердження у Київраду, але досі повністю не оприлюднений!

Так громадське обговорення чого проводилось? Зрозуміло, що не проекту детального плану території, адже не може громадськість обговорювати те, доступу до чого вона не має.

Коли дивишся журнал пропозицій цього так званого «громадського обговорення», одразу виникає питання: чи є у Департаменті містобудування або КО «Інститут генерального плану м. Києва» бодай один працівник, що одночасно знає містобудівне законодавство та знайомий з мапою Києва?

Проспект Перемоги, 73-б, вул. Жмеринська, 10, вул. Тухачевського, 44 – це адреси проживання громадян, які вони зазначили, подаючи свої пропозиції. Тільки справа в тім, що даний ДПТ не охоплює даних вулиць. Від межі території ДПТ до найближчої з цих адрес – понад кілометр, і пропозиції цих громадян, відповідно до вимог законодавства, взагалі не мають права розглядатися.

І жодної, підкреслюю, жодної пропозиції немає від осіб, що мають право їх подавати. Але хіба це дивно? Кабмінівський Порядок 555 передбачає інформування громадян, в тому числі, через розповсюдження брошур і повідомлень через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території. За весь час, що було відведено на громадські обговорення, Департаментом було зроблено лише одне повідомлення у газеті «Хрещатик», що навіть і близько не відповідало чітко визначеним вимогам для таких повідомлень. І знову жодного розповсюдження брошур і повідомлень на території, на яку розробляється детальний план. Тож нічого дивного, що пропозиції подали лише три людини, що не мають на це права, а скоріш за все випадково опинилися в потрібний час у потрібному місці.

А тепер головне питання. Якщо жодних пропозицій під час цих «громадських обговорень» не було, то яким чином проект ДПТ, який передбачав будівництво 280 тисяч квадратних метрів житла у 2014 році, у 2015 році вже передбачав будівництво 510 тисяч «квадратів», а у 2017 – доріс до 810 тисяч? Вибачте, але стаття 21 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» містить імперативну норму: пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються. А строк на надання пропозицій закінчився у вересні 2014 року і жодних пропозицій тоді не було.

Хтось може пояснити, чому всупереч вимогам законодавства, за побажанням окремих землекористувачів постійно суттєво змінювався проект ДПТ, що вже начебто пройшов процедуру громадських обговорень? При цьому всупереч діючому Генплану Києва без проблем домальовували нові житлові квартали. А ось вимоги власників гаражі зараз було проігноровано, хоча вони вимагали лише одного – прибрати нову дорогу, що не передбачена діючим Генпланом і у ДПТ намальована на місці їх гаражів.

Законом заборонено затвердження містобудівної документації без проведення громадських обговорень її проектів. Чи проходив внесений зараз на розгляд Київради проект ДПТ «Борщагівський-1» громадські обговорення? Зрозуміло, що ні – це новий, принципово відмінний від версії 2014 року, документ. Протее, щонайменше шестеро із нинішніх членів земкомісії все це добре знають, адже пани Міщенко, Харченко, Михайленко, Баленко та Непоп, а також пані Меліхова особисто 8 вересня 2015 року при розгляді цього ДПТ на комісії підтримали рішення про повернення проекту на доопрацювання, зокрема, для врахування громадських інтересів у встановленому чинним законодавством порядку, та наказали Департаменту містобудування забезпечити проведення нових громадських слухань. І в матеріалах на комісію були ті самі протоколи громадських обговорень та копії об’яви у газеті «Хрещатик», що і зараз.

Що змінилося з осені 2015 року? Законодавство не змінилося. Кількість житлової забудови з порушенням чинного Генплану зросла у проекті ДПТ ще на майже 60 відсотків. Змінилося лише одне: немає передвиборчої компанії, тож не потрібно піаритися на публіці і можна спокійно прислуговувати забудовникам.

Із цієї ганебної ситуації, в якій опинилася Київрада завдяки своєму керівництву, є лише один вихід: провести реальні громадські обговорення ДПТ «Борщагівський-1» із повним дотриманням вимог законодавства. І початись ці обговорення мають з оприлюднення всього проекту ДПТ. Підкреслюю, всього проекту, адже ще з весни 2014 року відповідною редакцією Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» заборонена наявність інформації з обмеженим доступом у складі такої містобудівної інформації.

Тому цього вівторка депутати земельної комісії кілька разів намагались розбігтись, а коли громада не дала їм це зробити, головуючий оголосив годинну перерву, після якої  таки було поставлено на голосування питання про відхилення та направлення на доопрацювання в Департамент архітектури з залученням Святошинської РДА для проведення належного громадського обговорення.

Пишаюсь громадою Святошинського району і вірю, що разом зможемо відстояти наш життєвий простір. Дякую всім небайдужим і активним киянам. Разом – сила!

Джерело: Прохор Антоненко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ