Кримський оглядач оцінив можливість масових протестів у Криму

Кримський політичний оглядач, який ховається за псевдо «Сергій Стельмах», у статті для Крим.Реалії констатував, що за три роки анексії рівень життя на півострові помітно впав. Поки протести мали локальний характер, проте, на його думку, так буде далеко не завжди.

Оглядач підкреслив, що мешканці півострова дедалі частіше змушені за допомогою вуличних акцій звертати увагу «влади» на власні проблеми. Зокрема, 20 лютого кримські педагоги провели в Гагарінському парку Сімферополя пікет «За гідне життя вчителів».

Відомо, що акція була узгоджена з місцевою «владою».

«Хоча захід відбувся за межами столичного центру. Протестувальників обурило, що заробітна плата освітян відрізняється в залежності від місця проживання. Вони поскаржилися, що «влада» республіки лише створює видимість високих зарплат. У Сімферопольському районі середня заробітна плата педагогів дошкільної освіти є на рівні 25 тисяч рублів, технічний персонал отримує приблизно 15 тисяч У школах вчителі заробляють 30-40 тис. рублів. Зарплата директорів досягає 100 тис. рублів. У решті регіонів, стверджують протестувальники, ситуація набагато гірша», ‒ розповів Стельмах.

За його словами, керівництво на місцях підливає масла у вогонь народного невдоволення, забороняючи співробітникам скаржитися до Сімферополя.

Крім того, він підкреслив, що «влада» Криму жорстко контролює інформаційний простір: регіональні журналісти залишають без уваги гострі проблеми.

«Якщо ж ситуація близька до критичної, про неї повідомляють, але з обов’язковими запевненнями чиновників про якнайшвидше вирішення проблеми. Більша частина повідомлень про невдоволення на місцях просочується через соціальні мережі. Днями в мережі з’явилися чутки про нібито «бунт» співробітників водоканалу Ялти, обурених скороченням зарплат і звільненням персоналу», ‒ зауважив автор.

Він наголосив, що кримські протести показали готовність мешканців відстоювати свої права на вулицях тільки в крайньому випадку: масові звільнення, ліквідація бізнесу, скорочення заробітних плат або самодурство начальників. Останнє стосується, перш за все, бюджетної галузі ‒ лікарів і педагогів.

«Поки кримців штовхає на протести тільки перспектива опинитися без шматка хліба. Атомізація кримського суспільства й відсутність почуття солідарності ‒ основні причини, чому жителі півострова вкрай рідко виходять на мітинги на захист цивільних прав, чесних виборів або проти корупції в органах «влади», ‒ стверджує Стельмах.

На його думку, саме ця особливість кримського менталітету пояснює неприйняття Євромайдану – кримці середнього і старшого віку не можуть зрозуміти тих, хто вийшов проти владного свавілля та заради європейського майбутнього для своєї країни.

Згідно прогнозом автора, у разі збереження нинішньої динаміки градус соціального невдоволення може істотно підскочити через рік-півтора.

«Ідеться про точкові соціальні вибухи, які можуть торкнутися ПБК і депресивних регіонів. Потенційні протестні групи ті ж: підприємці та працівники бюджетної сфери. На початку року деякі опозиційні громадські активісти прогнозували, що соціальний і національний протести можуть злитися в єдиний потік. Але поки такого не передбачається», ‒ підкреслив оглядач, додавши, що «влада» і спецслужби РФ усіма силами намагаються не допустити змички бюджетників із політичними активістами. Проти кримських татар і українців фабрикують кримінальні справи, навішують ярлики «терористів» і «екстремістів», щоб відлякати від них інших мешканців півострова.

Крім того, як зауважив Стельмах, багато в чому становище на півострові залежить від загальної економічної ситуації в Росії. Експерти вказують, що Москва з великими труднощами утримує макроекономічну стабільність. Кожен третій росіянин ризикує опинитися за межею бідності. У Криму ж зростання цін і падіння реальних прибутків випереджає РФ.

«При цьому соціальна нерівність ‒ одна з основних причин, що ведуть до соціальних катаклізмів і політичних потрясінь. Республіканська «влада» не має дієвої програми економічного розвитку півострова, вважаючи за краще маскувати проблеми «красивими» звітами й демагогією. На протести кримчан вони можуть відповісти лише закручуванням гайок і переслідуванням незгодних», ‒ підсумував автор.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ