Очільник Бюро комплексного аналізу та програмування, експерт у галузі енергетики Сергій Дяченко

Нещодавно у НКРЕКП заявили про намір запровадити стимулююче тарифоутворення (RAB-регулювання) для обленерго. Думки експертів із цього приводу розходяться: хтось вважає, що це серйозно вдарить по вітчизняному бізнесу, дехто наголошує, що це піде на користь українській енергетиці. Чого насправді чекати від цієї ініціативи – пояснив у коментарі виданню InfA очільник Бюро комплексного аналізу та програмування, експерт з енергетики Сергій Дяченко.

На його думку, загалом упровадження RAB-регулювання є позитивним фактором, оскільки стара система не дає жодних стимулів для скорочення витрат, тому це можна розцінювати як намагання запровадити більш ринкові механізми.

На думку експерта, наразі складно робити якісь прогнози. Але теоретично ці тарифи повинні цілеспрямовано стимулювати підприємства скоротити витрати, адже завдяки цьому рішенню інвестиції в енергетику стануть більш привабливими. Втім, цілком можливо, що на першому етапі тарифи виростуть, оскільки інвестиційні витрати, зокрема відсотки по кредитах, можуть потрапити у ціноутворення.

Загалом, за словами Дяченка, стимулююче тарифоутворення не має однозначно позитивного досвіду: «Не можна сказати, що скрізь, де його запроваджували, отримували позитивний досвід. Інколи це призводило до зростання інвестицій, в інших випадках лише спричиняло підвищення тарифів, і не більше».

Більше того, інвестиційний успіх залежить не тільки від рівня та структури тарифів, але загалом від інвестиційного клімату в країні: «Навіть у країні з ідеальним тарифом, але поганим інвестиційним кліматом це не працюватиме».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ