Роман Кулик, молодший лейтенант (хорунжий) у Збройних Силах України

Визнання паспортів ОРДІЛО/громадянство Дениса Вороненкова і його дружини засвітили нехілі проблеми.

Як на мене, ось найбільш серйозна: комуніст Вороненков здобув паспорт не з рук Порошенка, а через ДМС, що діє під наглядом МВС. Він отримав паспорт, скориставшись п. 2 шостої статті закону «Про громадянство України», що передбачає набуття громадянства «за територіальним походженням». Оскільки його батьки з Херсонщини – то з точки зору закону він має незаперечне право набути українське громадянство.

У чому нюанс. Зазвичай іноземці проходять довгу і складну процедуру для прийняття громадянства, що включає в себе розгляд їхніх документів комісією, що діє при президентові. На цьому етапі гарант може скрутити непристойний жест й відшити будь-якого прохача. Але херсоньке коріння й загальноприйняті принципи громадянства «право крові»/»право ґрунту» відкрило Вороненкову зручний спосіб швидко отримати паспорт.

У чому вбачаю проблему. Рано чи пізно (намагаюсь зберігати оптимізм) рф або ж почне колапсувати після виснажливої боротьби за відновлення імперії, або внаслідок санкцій/воєн/падіння економіки рівень життя у «братів» впаде нижче українського (у це важко повірити, але кажу ж – намагаюсь не просрать свій оптимізм). Гіпотетично сотні тисяч росіян спробують покинути свій тонучий корабель. Звісно ж, як і Вороненков, першою кандидатурою на рятівний шлюп буде Україна – в силу «язика, ментальних» і т.д. причин. І скориставшись цим же пунктом закону «Про громадянство», до нас імігрують тисячі росіян. Не будувати тут свою ідеальну росію, звісно ж ні.

Норми міжнародного законодавства не дадуть викинути чи суттєво змінити цей пункт. І єдиним методом влаштувати бодай якусь фільтрацію цього потоку є приклад Латвії, що зробила обов’язковою умовою для отримання громадянства тестування з мови та історії. Але для цього Латвії довелось хитрить і «повоювати» з ЄС.

Власне, у нас навряд є інші інструменти, щоб перестрахуватись. І варто як мінімум задуматись над введенням тестів із української мови/історії перед тим як роздавати громадянство.

Джерело: Роман Кулик

БЕЗ КОМЕНТАРІВ