Роман Кулик, молодший лейтенант (хорунжий) у Збройних Силах УкраїниНГШ позавчора анонсував дуже круте оновлення системи укладання контрактів: з його слів командирам частин ВДВ і ССО дадуть право заключати контракти з кандидатами напряму, без багатоступеневого лабіринту, яким дорогою в частину блукають бажаючі служити в армії. 
Цю інформацію сильно недооцінили, а дарма. Нинішній спосіб потрапити в конкретну частину – як гра в рулетку. Береш відношення у частині – йдеш у військкомат (збір вагону документів, ВЛК, підписання контракту) – навчальний центр – і молись, щоби відповідне оперативне командування відправило тебе саме в ту бригаду, від якої маєш відношення.

Поки наш батальйон ще був окремою частиною – стройова кожного дня штампувала відношення й відсилала кандидатам. У висновку лише відсотків 30-40 прибувало саме до нас, решту ж ОК «Схід» розподіляло по інших частинах, для яких існував приорітет у наповненні о/с. На початку 2016-го, наприклад, багато бажаючих служити в нас, були відправлені в 93-ту бригаду – тоді по всій Україні був фокус доукомплектувати саме її.

Нинішня зміна алгоритму запровадить для командування частин таку опцію, як здорова конкуренція за кадри й стимулює проводити агресивну рекламу й рекрутинг. 
Для наочності знову ж приклад нашого батальйону: після демобілізації 5-ї хвилі ситуація була критичною – не буду писати про відсоток комплектації, але з такими показниками частини одразу виводять із зони АТО, бо вже небоєздатна. Крім того, однією рукою продовжили утримувати кілька кілометрів позицій біля авдіївської промзони, іншою – активізували рекламу батальйону та агітацію. І на момент мого звільнення людей хоч і досі бракувало, проте відсоток комплектації був одним із найвищих в секторі (ОТУ) «Донецьк». Яким чином? Просто комбат тероризував замполітів і командирів шукати собі людей. Ми, у свою чергу, всіма можливим способами організовували сарафанне радіо, оголошення в ЗМІ та мучили демобілізованих раніше. Аби ще ОК «Схід» направляло в батальйон усіх заагітованих нами контрактників – нестачі в людях не було би взагалі. Ось приклад частини, яка вела вмотивовано агресивну боротьбу за військовослужбовців.

Тому було би ідеально не просто надати право заключати контракти з кандидатами напряму командирам в/ч ВДВ і ССО, а всім командирам ЗСУ, а оперативним командуванням – лише у переліку виключних випадків. Ринок людського капіталу. Тоді командири були би максимально зацікавлені у позитивному іміджеві своєї частини й болючіше ставились до скандалів чи незадоволення особового складу. 
Бо зараз у більшості офіцерів командування логіка така: солдати поскільки-поскільки, вони все-одно невольні люди, як щось не подобається – нікуди не дінеться. Ці позвільняються – так з ОК нових пришлють, без людей не лишимось.
 А тут бах – і лишитесь без бійців, бо не поважаєте своїх людей, кладете болт на їх проблеми та потреби – і сарафанне радіо рознесло: бригада Х – гівно, пацани, не йдіть туди на контракт, там зам **бнутий, бігає п’яний із зарядженим автоматом перед строєм. Все, комплектація ахова, командуючий бачить результат й здібності командира, робить відповідні висновки. Еврика.

Джерело: Роман Кулик

БЕЗ КОМЕНТАРІВ