Роман Кулик, молодший лейтенант (хорунжий) у Збройних Силах України

Щойно на прес-конференції Трампа і Мей таки прозвучало кілька цікавих заяв – про Україну та зустріч у Гельсінкі в тому числі. Що показово – обоє фонтанують взаємними компліментами попри вал публікацій ЗМІ про скандал і погані стосунки Трампа-Мей після саміту G7. Вочевидь непорозуміння дійсно були, бо Трамп кинув репліку, що весь час у Британії провів з Мей і побачив, що вона розумний і жорсткий лідер: «tough negotiator and a very smart, very tough, very capable woman»)).

З приводу вчорашнього саміту країн-членів НАТО спільна позиція обох – Альянс стане лише сильнішим, результати вчорашніх переговорів були успішними і надихаючими для лідерів НАТО і т.д. і т. д. (поки трохи спірно, хоча Макрон озвучив те саме). І тут Мей могла говорити цілком спокійно, бо UK якраз одна з шести країн, включно зі Штатами, яка витрачає більше 2% ВВП на оборону.

Уже під час питань журналістів про переговори з Путіним, Мей кинула знову згадала саміт і зазначила, що саміт зробив НАТО сильнішим і це важливо, бо переговори з Путіним слід вести з позиції сили – і саме це вона радила Трампу під час їх зустрічей в Сполученому Королівстві.

Трамп знову роздав ФРН за «Північний потік-2»:

«To me it’s a tragedy. I think it’s a horrible thing» – з акцентом, що важко вести переговори, коли один із ключових союзників платить і платитиме ще більше РФ. Не дослівний переклад:

«Як можна працювати на мир з позиції сили, коли хтось має такий вплив на твою країну? Із цим не можна працювати з позиції сили, ти втрачаєш її. Я думаю це погано для ФРН, для народу Німеччини. І відверто кажучи – для НАТО теж».

І це теж вірно.

Журналісти штормили його питаннями про зустріч із Путіним, але витягнути з Трампа щось нове майже не вдалось:

«У понеділок у мене буде зустріч з президентом Путіним. Ми говоритимемо про Україну, Сирію, Близький Схід, непоширення ядерної зброї».

Якщо на саміті НАТО в основному він згадував Сирію, то тут – постійно звучала Україна і Крим. Кореспондента CNN він продінамив як «fake news», натомість журналіст із «FOX» поштормив президента щодо Криму з формулюванням «як можна поліпшувати стосунки з РФ, коли вона окупувала частину іншої країни?». І тут знову Трамп прикрився тезою, що це наслідок жахливої політики адміністрації Обами (свята правда), що від нього він успадкував низку таких катастроф і буде вирішувати їх одна за одною – і знає як їх вирішити.

Ще кинув фразу, що при Трампі в Білому домі – такого б точно не сталось. А з приводу майбутніх переговорів – «we will see what happens».

Журналістка з NBS запитала, чи своїми деструктивними діями в НАТО Трамп підігрує інтересам Путіна, який давно мріє про розвал НАТО. На що Трамп відповів, що збільшення витрат країн НАТО не безпеку, посилення Альянсу, санкції США – явно не грають на користь Путіна і якщо хтось у рф радів його перемозі – вже пожалкували. І далі наступне:

«We have been far tougher on Russia than anybody».

Схоже, що Мей і Трамп дійсно утрясли всі свої непорозуміння, особливо щодо Брексіта й торгівлі після виходу UK з ЄС. Мей явно налаштовувала Трампа провести зустріч із Путіним в жорсткому стилі, згадавши отруєння Скрипалів і новий випадок отруєння британських громадян «новачком» нещодавно. А щодо понеділкової зустрічі з Путіним – передбачувано мало конкретики, як і на саміті НАТО. У відповідь одному з журналістів Трамп буквально сказав, що він не може щось сказати, бо інакше втратить перевагу на переговорах. Коротше, він і в політиці веде себе як бізнесмен – мало каже, використовує різні форми шантажу і полюбляє жорсткі переговори. Вочевидь тому не хоче окреслювати будь-які червоні лінії до самої зустрічі. Й коментуючи зустріч з Путіним – Трамп кілька разів зазначив, що має невисокі очікування. Типу такі переговори займають багато часу, як зараз видно з процесу з КНДР.

Якось так. Для мене найцікавіше: Трамп і Мей заявили, що союз Штатів і Королівства традиційно сильний, кризи в стосунках немає; НАТО укріплюється; Трамп знову наїхав на ФРН, Північний потік-2 і вплив росіян на Німеччину та ЄС в цілому, що є неприйнятним для НАТО; Україна буде на чільному місці під час переговорів у Гельсінкі. Що від них чекати – складно зрозуміти, але це вже інше питання

Джерело: Роман Кулик