Роман Маселко, адвокат Небесної сотні й Автомайдану

Ось чому у Сінґапурі така низька корупція.

Нотатки судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Інни Калугіної після візиту у Сінґапур:

– Велике значення приділяється внутрішньому ставленню до корупційних діянь – відповідальність наступає навіть якщо посадовець відмовився від хабара, але не повідомив про це.

– В сфері антикорупційного судочинства презумпція невинуватості не діє, отже обвинуваченому в корупційному діянні доводиться самому доводити свою невинуватісь.

– Повноваження антикорупційних органів навіть ширші, ніж повноваження органів державної безпеки, затримувати підозрюваних у корупційних діяння слідчі CPIB можуть без дозволу суду.

– Більшість корупційних діянь останні роки фіксувалась в приватній сфері, основним напрямком в боротьбі з корупцією вважають притягнення до відповідальності саме давачів хабарів.

– Технічної фіксації слідчих дій процесуальним законом не передбачено, при цьому впродовж останніх років не було жодної скарги на перевищення повноважень слідчими та детективами.

– Інтереси держави та законослухняних громадян превалюють над інтересами і правами обвинуваченого. В той же час держава докладає максимум зусиль для добробуту і безпеки своїх громадян, яким гарантовано високий рівень життя як результат чесної праці, і це видно неозброєним оком.

– За відмову обвинуваченого давати свідчення наступає кримінальна відповідальність. Основний посил – якщо людина невинувата, їй немає що приховувати.

– Якщо адвокату під час спілкування з клієнтом стане відомо про якісь важливі для слідства обставини, навіть якщо вони погіршують становище останнього, він має повідомити про це слідчого, адже торжество справедливості – понад усе. Фактично, адвокат є юридичним консультантом, а не захисником.

– Об’єкти, права та інтереси, які охороняються кримінальним законом Сінґапуру, в основному майже ідентичні українським, але є і деякі відмінності: наприклад, кримінально караним діянням є організація, проведення та участь в мітингах та масових зібраннях, які вважаються загрозою національній безпеці. Мітингувати можна виключно з дозволу влади та лише у єдиному в Сінгапурі спеціально відведеному для цього місці під наглядом поліції, інакше — затримання навіть без дозволу суду і, як наслідок, кримінальне покарання.

– В Сінгапурі досі в якості покарання застосовуються порку та страту через повішення, але не за корупційні злочини.

Незважаючи на все вищенаведене, Сінґапур посідає місце в першій десятці поряд з Великобританією та Австралією в списку країн за індексом верховенства права!

Джерело: Роман Маселко