Путін розпорядився спростити процедуру отримання російських паспортів жителями окупованих територій Донецької та Луганської областей. Чому саме зараз і що це означає для України, наскільки великою є загроза загострення ситуації, розповів для InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Як відомо, розмови про видачу російських паспортів точилися ще протягом 2017-18 років. Згідно з путінським указом, право отримати паспорти мають особи, що проживають в ОРДЛО і мають посвідчення псевдореспублік «ДНР-ЛНР». Нагадаємо: щоб отримати ці бутафорські «документи», треба було здати українські паспорти.

«Сама процедура отримання нового громадянства може затягнутись на півроку, тому негайних змін не буде, йде гра на перспективу. Маємо справу з шантажем – Кремль перевіряє «на вошивість» нового президента. І готується до переговорів щодо транзиту газу, оскільки чинний договір спливає 2020-го – тому й Мєдвєдєв від імені уряду РФ заборонив експорт сирої нафти до України. Економічні та політичні інструменти йдуть разом, чому треба було би повчитися Києву», – наголошує експерт.

На його думку, якщо Україна не відреагує жорстко, Росія продовжуватиме видавати паспорти – не виключено, що й українському населенню інших областей (поки що приховано). Та й наші західні сусіди активізуються в цьому ж напрямку, насамперед угорці.

«Якщо порівнювати з іншими державами, для нас особливо небезпечна ситуація Придністров’я – там російські громадяни не відмовлялися від молдовських паспортів, і відповідно до угод про перемир’я, можуть брати участь у загальномолдовських голосуваннях. На Донбасі поки такої загроз немає, але з часом процедура прийняття в громадянство може ще більше спроститися і стати менш публічною, щоби за сприятливого для Москви сценарії інтегрувати до України як автономію не просто вороже утворення, а ще й населене громадянами РФ. Тому цей процес слід не просто різко засуджувати, а й збирати допомогу міжнародного товариства, просити про додаткові санкції та впроваджувати їх самим».

Читайте: Суданський переворот побив російську карту – експерт