Вибори президента РФ – лише ритуал для підтвердження повноважень того, хто вже при владі

Росія повертається до тоталітаризму, в країні дискредитовані всі демократичні ідеї, а президентські вибори 18 березня є лише ритуалом для підтвердження повноважень діючого глави держави Владіміра Путіна. Таку думку висловив глава авторитетного соціологічного інституту «Левада-центр» Лєв Гудков в інтерв’ю газеті Süddeutsche Zeitung. Про це пише Deutsche Welle.

«Все дуже передбачувано. Вже зараз ясно, хто здобуде «перемогу». Строго кажучи, ніякі це не вибори. Насправді, слід знайти для цього інший термін, може бути, плебісцит або акламація. Це ритуал для підтвердження повноважень того, хто вже при владі», – констатував соціолог.

Він вважає, що відомий опозиціонер Алєксєй Навальний не зміг би перемогти. Навіть за умови чесних виборів він отримав би не більше 20 відсотків голосів. Однак проти Навального було сфабриковано кримінальну справу і під цим приводом його кандидатуру не зареєстрували. Адже це дозволило б опозиціонеру виступати по телебаченню і звинувачувати в корупції Путіна та його оточення.

На думку Гудкова, відповідальність за прорахунки Путіна перекладається на інші інститути: на прем’єр-міністра, на уряд, на Держдуму. Високий рівень підтримки Путіна, як і в інших авторитарних режимах, відображає слабкість державних інститутів. Поліція і юстиція захищають державу, а не права окремих громадян. Звідси і надія на вождя, зазначає соціолог.

Ейфорія після анексії Криму вляглася, а наслідки цієї анексії будуть відчуватися ще довго, каже Гудков. Держава посилила цензуру і контроль над суспільством, вся внутрішня політика набула репресивного характеру. У певному сенсі можна говорити про повернення до тоталітаризму.

Глава «Левада-центру» назвав дискредитацію всіх демократичних ідей в Росії «метою антизахідної політики» після 2012 року. Вона проводилася не заради конфронтації з Заходом, а для дискредитації прозахідних лібералів всередині країни. І це вдалося, констатував Гудков, зазначивши, що Росія на даний момент «переживає різкий сплеск штучного традиціоналізму, якщо не сказати фундаменталізму».

Крім того, за словами соціолога, конфронтація із Заходом приносить принаймні символічне задоволення населенню в російській провінції. Як свідчать всі опитування, життя від цього кращим не стає, але «ми оскалилися на світ і змусили його поважати нас». Цей дурман пропаганди діє, констатує Лєв Гудков.

Як відомо, «Левада-центр» в 2016 році був включений до реєстру «іноземних агентів» і більше не має права публікувати результати своїх опитувань, оскільки це було б розцінено як втручання в російську політику. Тому інститут не публікуватиме опитування і на виборах президента, хоча, як повідомив газеті «Ведомости» сам Гудков, «Левада-центр» продовжує їх проводити.