обвал рубля
До рубля немає довіри, обвал знищить все, що від нього залишилось, вважає експерт

Світові експерти продовжують стежити за падінням цін на нафту й обвалом рубля. Оглядач The Washington Post Метт О’Брайєн вважає, що Росія стала жертвою двох класичних прорахунків: вона не почула правил «ніколи не втягуйтеся в наземні війни в Азії» і «не вірте, що бізнес на експорті нафти може замінити справжню економіку». Сама стаття має назву «О-хо-хо, Путін: схоже, вашій валюті ніхто не довіряє».

На думку оглядача, в Росії майже немає економіки, крім бізнесу на експорті нафти.

«Уповільнення темпів зростання в Китаї означає, що попит на нафту знизився, але ще важливіше, що нафта в надлишку», – йдеться в статті.

Навіть якщо добувачі сланцевої нафти припинять видобуток, ціни відновляться максимум до 60 доларів за барель, вважає автор. Тому у Росії справи все одно будуть кепські.

Російські чиновники заявили, що Росії, можливо, доведеться скоротити видобуток нафти заради підвищення цін.

«Тим самим вона визнає поразку в холодній війні із Саудівською Аравією і поступиться їй своєю часткою на ринку», – вважає автор.

За останні два роки рубль ослаб до долара США майже на 60%, продовжує О’Брайєн. Вся причина в нафті. У російських компаній менше доларів на конвертацію в рублі, тобто попит на рублі падає. А прості росіяни вирішують, що краще зберігати заощадження в доларах.

«Для Москви це «червона риска». Нічого, якщо рубль падає, але погано, якщо рубль обвалюється. Річ у тім, що валюти не можуть функціонувати, коли до них немає довіри, і подібний обвал знищить все, що залишилося від рубля. У результаті російські компанії залишаться з доларовими боргами, які стане набагато важче погашати, оскільки їм платять у рублях, що не варті майже нічого. Це буде загальнонаціональне банкрутство», – йдеться в статті.

«Добре ще, що зараз таких подій не відбувається. Але погано, що рубль падає так швидко, що це видається можливим», – пише автор.

Оглядач очікує, що Росії, можливо, доведеться витратити частину резервів на підтримку рубля і навіть оподаткувати тих, хто виводить гроші за кордон.

«Падіння рубля триватиме доти, доки падає нафта. Чи то було в 1986-му, 1998-му чи 2016-му, міць російської економіки вимірюється ціною бареля нафти. Іншими словами, зараз міць не дуже велика», – підсумовує автор.

25 січня після нетривалого підвищення ціни на нафту знову пішли вниз. Так, ціна березневого контракту на нафту Brent на лондонській біржі ICE Futures станом на 11 годину понеділка коштувала $30 доларів 99 центів за барель.

У свою чергу, березневі контракти на марку WTI на електронних торгах Нью-йоркської товарної біржі до цього часу втратили в ціні близько 4% – $30,93 за барель.

Вранці ціни на нафту демонстрували зростання за рахунок покриття коротких позицій та сильних снігопадів у Сполучених Штатах.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ