Так звана пенсійна реформа, яку пропонує Кабмін Гройсмана, насправді не є пенсійною реформою за суттю. Це лише зміна умов виходу на пенсію і умов нарахування пенсій. Про це розповів очільник Комітету економістів України Андрій Новак у коментарі Слову і Ділу.

«Як такої реформи немає, тому що суть пенсійної реформи, яка потрібна країні зараз, – перехід від солідарної до трирівневої системи, де другий і третій рівні – накопичувальні, при тому один з них обов’язковий», – підкреслив фахівець, додавши, що саме цього у реформі від Кабміну Гройсмана й немає.

«Тому навіть якщо реформа і зірветься, то нічого катастрофічного не відбудеться. По суті, вона й так не змінює однорівневу пенсійну солідарну систему», – пояснив Новак.

Також він висловив переконання, що аргумент про скорочення дефіциту ПФ завдяки реформі виглядає безглуздо.

«Дефіцит зможуть скоротити на 7-8 мільярдів гривень – при тому, що дефіцит ПФ сьогодні сягає 142 млрд грн. Хіба це показник? Натомість скорочувати дефіцит будуть за рахунок зміни умов виходу на пенсію і нарахування пенсій. Проблеми це не вирішує. В рамках існуючої солідарної системи ліквідувати дефіцит ПФ неможливо в принципі, враховуючи співвідношення працюючих і пенсіонерів близько один до одного», – зауважив економіст.

Крім того, він нагадав, що Міжнародний валютний фонд схвалив пенсійну реформу від Кабміну Гройсмана якраз через ці цифри – 7-8 млрд грн, оскільки їм треба, аби з держбюджету України якомога менше витрачалося на покриття дефіциту ПФ.

«МВФ цікавить лише те, щоб держбюджет був збалансований і з меншим дефіцитом. Будь-які зміни, які зменшують дефіцит, вони будуть підтримувати. Але це не вирішує проблеми пенсійної системи як такої. Ніколи МВФ не вникає в конкретику. Вони вимагають одного – платоспроможності держбюджету. А як країна досягає цієї платоспроможності – справа уряду, їх це не хвилює», – підсумував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ