Руслан Горовий, волонтер, режисер, письменник

Розбудова чи знищення? На перший погляд, що тут коментувати? Все й так зрозуміло. Однак не тоді, коли мова про мову. Як захистити мову в умовах агресії тих, хто однією рукою вбиває, а іншою виводить «ми один народ».

Падіння одного монстра породило іншого. Східний сусід і надалі нав’язує свій телевізор, церкву і мову. Причому мову в першу чергу, адже нею найлегше маніпулювати.

І от тут, перед обличчям ворога, вже ми ділимося на групи. Про тих, хто «какаяразніца» і «мнеудобнєй» мова зараз не йде. Кожен сам кує свій світ і все навколо. Зручніше – розмовляйте, на те й демократія. Зараз про тих, хто розуміє, що мова це важливо, однак підходить до питання різко протилежно.

Одні намагаються вибивати ворожу мову «вогнем і мечем». Воюють з російськомовними, де тільки можуть, здіймають галас з будь-якого приводу, топлять, глузують. Інші розвернули погляди всередину. Вони ведуть просвітницьку роботу, створюють україномовний контент, допомогають перейти на мову іншим, працюють з дітьми.

Звісно, поділ умовний, світ же ж не чорно-білий. Однак час від часу між цими таборами спалахують серйозні війни. В мене немає чіткого розуміння, як саме треба поводитися. Мабуть, дивитися за обставинамы в певний момент. Я особисто весь час намагаюся аналізувати, що принесе моє діяння більше мові – шкоди чи допомоги, бо ж перемоги не заради самих перемог?

Мовне питання дуже глибоке, і я вже не сподіваюся, що воно вирішиться за моє життя. Єдине, на що сподіваюся, що моє покоління, те, що зачепило совок і розуміє всю його гниль, що бачило як здобували незалежність і гинули під танками сусіди, що пережило два Майдани, втечу підконтрольного президента, зрештою тепер бачить війну, це покоління спробує створити те, на що зможуть спиратися нащадки. Я називаю це новий етнос. Базис. І вірю, що він має бути виключно україномовний. Ніхто не відміняв правило про те, що скільки мов ти знаєш, стільки ти людина. Головне – відчувати, що є рідна мова, а є всі інші. Бо дуже прикро, що сьогодні, маючи можливість обирати, якою мовою спілкуватися, певна кількість молоді ще обирає мову агресора.

Джерело: Ruslan Gorovyi

БЕЗ КОМЕНТАРІВ