Саудівська Аравія оголосила про розрив дипломатичних відносин з Іраном
Саудівська Аравія оголосила про розрив дипломатичних відносин з Іраном

Саудівська Аравія вночі проти 4 січня оголосила про розрив дипломатичних відносин з Іраном після того, як демонстранти атакували диппредставництво Королівства в Тегерані, повідомляє  Reuters.

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр заявив, що події в столиці Ірану є порушенням міжнародних конвенцій, а також звинуватив керівництво республіки в дестабілізації ситуації в регіоні.

«У зв’язку з останніми подіями Королівство ухвалило рішення розірвати дипломатичні зв’язки з Іраном і закликає всіх співробітників іранської дипмісії залишити територію Саудівської Аравії протягом 48 годин», – заявив міністр.

Саудівська Аравія тим часом вже почала евакуацію співробітників посольств і консульств з Ірану.

Почалося все з того, що в Саудівській Аравії в суботу, 2 січня, стратили 47 осіб, звинувачених у причетності до тероризму. Серед страчених був відомий Німр ан-Німр. Іран одразу ж засудив страту, назвавши її нелюдським актом, а також звинуватив саудівську владу у нехтуванні правами людини. МЗС Королівства у відповідь на ці «ворожі» заяви викликав посла Ірану в Ер-Ріяді і вручив йому ноту протесту.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї у своєму виступі підкреслив, що ан-Німр не закликав до збройного джихаду і став «безневинним мучеником» за свої релігійні переконання.

Хаменеї також засудив західні країни за недостатньо активну реакцію «ймовірних поборників прав людини, свободи і демократії»: «Чому вони мовчать? Чому підтримують (саудівську) владу?».

Варто зазначити, що після страти глава ООН Пан Гі Мун висловив серйозну заклопотаність, верховний представник ЄС Федеріка Моґеріні заявила про можливі наслідки. Також різко засудили страту багато країн Близького Сходу, зокрема, Ірак і Сирія.

Після страт на вулицях великих міст Ірану пройшли масові протести. У Тегерані протестувальники увірвалися всередину саудівського посольства і намагалися підпалити приміщення, але їх вигнала поліція. У північно-східному місті Мешхед протестувальникам вдався підпал, частина будівлі згоріла. 3 січня люди почали нову спробу закидати посольство Саудівської Аравії «коктейлями Молотова». При цьому в МЗС Ірану закликали не збиратися біля посольств.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ