Шевченківський райсуд Києва продовжив арешт Надії Савченко ще на 60 діб

Надія Савченко, яку звинувачують у підготовці терактів та повалення державної влади, перебуватиме під вартою ще впродовж двох місяців – до 13 липня. Шевченківський райсуд Києва продовжив запобіжний захід для народного депутата. Про це під час засідання 15 травня заявив суддя Павло Слободянюк, передає Українська правда.

«Клопотання прокурорів задовольнити. Продовжити строки тримання під вартою для Савченко до 13 липня», – сказав суддя.

Прокурор Головної військової прокуратури Олександр Банник клопотав про продовження арешту Савченко у зв’язку з тим, що слідство, яке ведеться майже два місяці, на даний час не завершене, а також через те, що Савченко при зміні міри запобіжного заходу може тиснути на свідків, впливати на хід розслідування або взагалі переховуватися від слідства.

Він наголосив, що нардеп відмовилась давати свідчення, але озвучена їй «підозра підтверджується показами інших свідків».

Своє клопотання прокурор обґрунтовував тим, що наразі у провадженні проводяться слідчо-розшукові дії для встановлення всіх обставин злочину. Необхідно провести ще низку експертиз, допитати 80 осіб у різних регіонах України та на території Операції об’єднаних сил.

Державний захисник Савченко Юлія Ткач протестувала проти клопотання прокурора. За її словами, позиція обвинувачення ґрунтується на припущеннях.

«Нібито Савченко мала змову з невстановленими особами. Може, і є цьому докази, але захисту їх не надали», – сказала Ткач.

Вона також наголосила, що свідки у справі уже допитані, тому Савченко не зможе на них тиснути, закордонний паспорт її підзахисна готова здати на зберігання на час слідства, тому не втече за кордон, а нагородний пістолет «Глок 17» вилучений, тому нікому погрожувати ним вона не може.

«Достатньо браслета, щоби контролювати пересування», – сказала державний захисник.

Вона також зачитала список з близько 10 осіб, готових взяти Савченко на поруки, серед яких мати і сестра арештованої, її речниця Тетяна Проторченко, нардеп Сергій Мельниченко та інші.

Сама Савченко заявила, що мала змогу втекти закордон, але не зробила цього, свідкам не нашкодить, бо «вміє зберігати військову і державну таємницю». Вона також додала, що змушена буде просити Держслужбу охорони надати охорону її рідним, як рідним нардепа, оскільки на них тиснуть свідки у даному кримінальному провадженні.

Крім того, Савченко повторила те, що заявляла на попередніх засіданнях суду, що «слова і дії – це різні речі».

Як відомо, Надію Савченко затримали 22 березня у Верховній Ради після того, як парламент зняв із неї недоторканність.   Їй інкримінують вчинення дій з метою насильницького повалення конституційного ладу та захоплення державної влади, посягання на життя державного чи громадського діяча, готування до терористичного акту, сприяння терористичній організації та незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами та вибуховими речовинами.

Сама народний депутат відкидає звинувачення і стверджує, що вела розмови про організацію терактів, аби ввести в оману владу та осміяти її.

23 березня Шевченківський райсуд Києва обрав запобіжний захід Савченко у вигляді тримання під вартою до 20 травня без можливості внесення застави.  Захисники Савченко подали апеляцію на це рішення. Але апеляційний суд залишив Савченко під вартою.

Слідство призначило 13 експертиз зброї, боєприпасів, вибухових речовин, відео- та аудіоматеріалів, виступів і публічних закликів, зокрема й комісійну судово-психологічну експертизу щодо Савченко.

Надія Савченко пройшла тестування на поліграфі («детекторі брехні»).

11 травня від Савченко пішли її обидва адвокати – Олег Соловей та Дмитро Бугай. На суді 14 травня Савченко заявила, що відмовилась від чотирьох адвокатів: Солов’я, Бугая, Грищенюка та Шадріна і попросила державного адвоката. Їй надали адвоката Юлію Ткач.

Савченко загрожує покарання аж до довічного ув’язнення.