Сергій Таран, політичний експерт

Страшна «таємниця» – депутатська недоторканність існує у всіх європейських країнах включно з Європарламентом, це невід’ємний атрибут парламентаризму. Навіть в Україні у часи Кучми та Януковича недоторканність по-справжньому рятувала опозицію та загалом демократію.

Страшні українські реалії – зараз депутати явно зловживають своєю депутатською недоторканністю та провокують людей на зле.

ВИСНОВОК – у нас інститут депутатської недоторканності треба змінювати. Але не скасовувати. Ключова різниця між депутатською недоторканністю в Україні та розвинених демократіях – це сфера застосування – на Заході вона охоплює винятково професійну діяльність депутатів. У нас же вона розповсюджується, фактично, на будь-які дії громадян, які стали депутатами.

А тому ШЛЯХАМИ РЕФОРМУВАННЯ депутатської недоторканності є:
1) Звуження СФЕРИ ЗАСТОСУВАННЯ депутатської недоторканності – потрібно залишити тільки імунітет щодо політичної діяльності.
2) Потрібно змінювати МЕХАНІЗМ ПРИТЯГНЕННЯ нардепів ДО ВІДПОВІДАЛЬНСТІ. У окремих країнах ЄС дозвіл на притягнення до відповідальності мають давати комітети з депутатського імунітету (Чехія, Угорщина), У інших – ключовим чинником має бути чітка документація факту злочину (Франція, Німеччина, Греція).

Для цих реформ потрібна чесна дискусія між політиками, експертами та громадянами. Без популізму та істерик.

Джерело: Sergiy Taran

БЕЗ КОМЕНТАРІВ