Сергій Запорожський, бізнесмен і блогер
Сергій Запорожський, бізнесмен і блогер

Якщо оцінювати шанси України в протистоянні агресії Росії і шанси на повернення втрачених територій, то слід відзначити один важливий момент.

Україні дуже пощастило, що Володимир Путін не керує Росією. І це твердження не парадоксальне. Враховуючи, своєю чергою, те  що зараз у Росії авторитарна влада. Володимира Путіна.

Ці два твердження начебто суперечать одне одному, але насправді це не так.

І зараз ми з цим розберемося.

На чому базується нинішня електоральна підтримка президента Росії? На низьких почуттях.«У хохлів Крим віджали, ха-ха-ха. Зараз ще й «Новоросію» в шести областях влаштуємо», радісно вигукнула, безумовно, велика частина російського народу. У 2014 році, коли нафта коштувала більше $100 за барель.

Тим, хто це вигукнув і «повернувся додому», здавалося, що все й надалі триватиме так, як раніше. От тільки ще додасться Крим і «Новоросія». Чудовий результат. Для світорозуміння «беспрєдєльщика». Але це вже питання морального виховання. Зараз не про це.

Але тут почала падати ціна на нафту плюс санкції ЄС і США. Ціни в магазинах різко підскочили вгору. Залізна завіса все щільніша. Зарплати, в ліпшому разі ті самі, а робочих місць з кожним днем ​​все менше. Але поки що в людей є фінансовий жирок. Який закінчується. А у 20 мільйонів росіян його вже й немає. За офіційними даними Держстату РФ.

І протягом 2015 року, дивлячись у холодильник, частина «кримонашів» замислилася: «А навіщо нам це треба?».

Природно, реальну ситуацію в російській економіці бачить і Путін. Що він міг би зараз зробити, аби зберегти бодай нинішній рівень життя росіян не поступаючись нічим у геополітиці?

Лише одне. Втілити в російське життя ідеї Майдану.

Заяви зараз Путін, що в Росії створюється Антикорупційне бюро, починається кардинальне скорочення держапарату, ліквідується велика частка органів, які контролюють бізнес, припиняються політичні переслідування, починається судова реформа і т.д. і т.п. І ось він, рейтинг 95%. Хіба ні? 100% так.

Причому, до цих 95% потрапив би й Навальний. А Держдума штампувала б один за одним необхідні закони. Хоча від такого нового курсу  у більшості депутатів неспокійно забилося б сердечко.

Біда в тому, що далі ухвалення законів справа не зрушить. Бо в Росії є ще ті самі 5%, які активно доять російський бюджет і народ. Це та ж путінська жорстка вертикаль влади. Члени кооперативу «Озеро», глави регіонів, їхнє оточення, судді, вищі поліцейські та армійські чини.

Так, з одним, двома окремо взятими губернаторами Путін може собі дозволити розібратися згідно із законом. Але він неспроможний зламати корупційну систему. І не  тому, що «своїх не здає». А тому що з початком масової корупційної зачистки по всій Росії з’являться десятки тисяч прихильників «федералізації і децентралізації».

Місцеві князі будуть змушені захищати не лише нажите непосильною працею, а й особисту свободу. А марґіналів, які готові в каламутній воді сісти в соціальний ліфт і за гроші підтримати кого завгодно, достатньо в будь-якому регіоні Росії. Тож проблем при створенні приватних армій у місцевих князів не буде.

Тобто вся конструкція російської влади така, що у Путіна є не одна негласна угода. Окрім відомої, з більшою частиною електорату: ковбаса замість свободи вибору, є й інша. З чиновниками.

Приблизно така: «Ви без мого дозволу не лізете в політику, а я не пхаю носа до ваших місцевих справ. За це ви зобов’язані висловлювати мені повагу, підтримку і розкрадати меншу частину бюджету».

Масове порушення другої угоди нічого доброго Путіну не принесе. І він це напевно розуміє. Тому, можна точно стверджувати, що Росія із ситуації, в яку її загнала зовнішня політика Путіна, цілою і неушкодженою не вибереться.

Бо в Путіна немає змоги піти єдино правильним шляхом, який не призведе для нього до репутаційних втрат. Він заручник не лише ціни на нафту, а й тієї системи влади, яку створив.

Але якщо вибирати, яку угоду виконувати, то значно безпечніше для президента Росії дотримуватися домовленостей з 5%, ніж з 95%. Хоча й це лише лише відтермінує неминучий крах. Правління Володимира Путіна.

1 КОМЕНТАР

  1. Не стоит демонизировать Путина – он – только сводный образ президента России, больно все российское общество, не только местные князьки. Фюрер – лишь выразитель общей направленности рассейского фолькса, кочегар, подбрасывающий дрова в топку имперского дурмана, и, как результат – российский демос все больше трансформируется в охлос

Comments are closed.