Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Все, що не дає влада публічно, – сигнал. Для партнерів, для суспільства, для супротивників. Завжди. Влада завжди задає норми, показує що можна, а що – не можна. Показує що для неї нормально, а що – ні. Окреслює таким чином межі допустимого і розумного, задає тренди. І фото з Коломойським, де не олігарх прийшов на аудієнцію до президента, а з олігархом зустрічається все керівництво країни, якому він роздає поради і вказівки (а міністри сидять і записують) – теж сигнал. Дуже сильний і потужний сигнал. Про те, що влада «ок» з тим, що говорить Коломойський і з тим, що робить Коломойський. І дає йому право так говорити і робити надалі.

Це сигнал усім чиновникам. І особливо всім керівникам держпідприємств. Ось хто тепер ваш «тато». І те, що відбулося з «Центренерго», коли після зміни влади одних «смотрящих» змінили на «смотрящих» Коломойського, чого той навіть не приховує, є нормальним. І має найвище благословення. Тож, не переживайте, що «Центренерго» тепер закуповує вугілля у фірмочок Коломойського дорого, а продає електроенергію заводам Коломойського дешево. Це нормально. І так буде не тільки на «Центренерго».

Це сигнал усім депутатам голосувати за закони, які вносять як невідкладні від президента, але є просто переписаними інтерв’ю Коломойського. І якщо Коломойський озвучив божевільний тезу, що рента повинна залежати від кінцевої вартості продукції, то так тому і бути, і треба терміново це проголосувати. І нехай такого немає ніде в світі. Нехай це де-стимулює підприємців створювати більше доданої вартості. Нехай. Але Коломойський сказав «треба», партія і парламент повинні відповісти «є». І вони відповідають. Всупереч економічній науці і здоровому глузду.

Це сигнал усім суддям, що розглядають справи «Приватбанку», позови групи «Приват» і справи проти ворогів Коломойського. «Ату їх». Ось про що говорить це фото. І тепер не тільки судді Баришівського районного суду будуть розуміти, як правильно судити. І тепер прокурори будуть знати, що Гонтарєва точно вбила Кеннеді.

Це сигнал усім іноземним інвесторам. Адже Зеленський зробив фото не з менеджментом «Криворіжсталі», на яку наїжджають силовики, а з олігархом, який закликає націоналізувати «Криворіжсталь». Ну, і потім дивись пункт один з «Центренерго». Це фото дає добро СБУ продовжувати кошмарити найбільшого інвестора, а значить і всіх інших інвесторів теж, аж до перспективних ІТшників.

Це сигнал нашим західним партнерам. Які зараз увірували, що вплив Коломойського обмежений і може бути купирований. Ні, дивіться. Так, ви можете вважати цю людину токсичною і навіть злочинцем, але для нас це нічого не означає. Ми не намагаємося навіть приховати його вплив.

Це сигнал для всіх, що Портнов тепер – правозахисник, як називає його «1+1», а не колабораціоніст, зрадник або автор диктаторських законів.

Кінець епохи сорому. І не тому, що тепер немає причин соромиться. Ні, просто тепер починається епоха безсоромності. Високий рейтинг кружить голови. І тепер ви можете творити, що завгодно. Можна їздити на весілля до рішал в Сент-Тропе замість Дня Незалежності і потім хизуватися цим. Можна ходити на дні народження до олігархів, корупціонерів і агентів російського впливу, а потім говорити, що вивчали там оперативну обстановку, фактично посилаючи цим тих, хто запитує, на три букви. Ви можете проводити зустріч з токсичними олігархами. Ви можете розганяти Центрвиборчком, який провів найдемократичніші вибори в історії, міняючи його на своїх людей. Ви можете скасовувати парламент і творити беззаконня, прикриваючись вищою метою. Поки ваш рейтинг вам дозволяє. Поки він високий. І поки у вас запаморочення від успіху. В Україні немає інститутів, які можуть вас стримати.

І тут або ти ведеш її під вінець або вона тебе – до прокурора. Або це призведе до обвалу рейтингу, не зараз, звичайно, а в майбутньому. Або Україна перетвориться в одну з тих країн, де при владі – абсолютні популісти, які творять, що хочуть, прикриваючись любов’ю народу і вміючи цю любов підтримувати. І немає більш безсоромної влади, ніж влада популістів. Яким все можна. І немає більш згубної для країни влади, ніж влада популістів, які нищать демократію, і потім – економіку. Але правда в тому, що якщо народ продовжує любити таку владу, то він її заслуговує.

Джерело: Sergey Fursa