Якщо Рада ухвалить анонсовані зміни у закон про очищення влади, Зеленському доведеться звільнити частину своєї команди

11 липня президент Володимир Зеленський заявив про плани внести зміни до закону про очищення влади та люструвати всіх високопосадовців, які керували країною з 2014 по 2019 роки. У команді самого Зеленського також працюють люди, які обіймали владні посади в цей період, і, як заявив представник президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук, масова люстрація посадовців часів президентства Петра Порошенка торкнеться також і команди Володимира Зеленського.

Відповідну заяву стефанчук зробив у залі парламенту під час обговорення відставки міністра закордонних справ Павла Клімкіна і призначення на цю посаду Вадима Пристайка.

Перед цим нардеп Володимир Ар’єв запитав, чи все впорядку з логічно-наслідковим зв’язком у глави держави, якщо він пропонує міністром людину, яку потім же, за його законом, можуть люструвати.

За словами Ар’єва, президент Зеленський заявив, що всі чиновники з 2014 по 2019 роки повинні бути люстровані.

«Пан Пристайко був ефективним заступником міністра закордонних справ до 2017 року. Отже, за логікою президента, його кандидат пан Пристайко має бути люстрований. У мене питання: а що у президента з логічно-наслідковим зв’язком?», – сказав Ар’єв.

Стефанчук відповів, що про це можна буде говорити, коли Верховна Рада отримає проект закону, про який йдеться. Він додав, що коли парламент розгляне законопроект і підтримає, тоді й можна говорити, чи буде він у правовому полі, чи ні.

«Але я глибоко переконаний, що у разі підтримки, у нас буде абсолютне виконання всіх норм положень чинного законодавства», – додав представник президента.

У свою чергу віце-спікер Ірина Геращенко уточнила, чи означає це, що під люстрацію також підпадають члени команди Зеленського Олександр Данилюк та  Айварас Абромавичус.

«Немає у нас питань, пов’язаних з тим, чи команда це президента, чи не команда. У разі підтримки цього закону (про очищення влади,– ред.) він буде поширюватися на всіх осіб, які підпадають під норми цього закону», – заявив Стефанчук.

Геращенко висловила сподівання, що Данилюк та  Абромавичус почули цю відповідь.

11 липня Верховна Рада вдруге не змогла звільнити міністра закордонних справ Павла Клімкіна і не призначила на цю посаду зовнішньополітичного радника президента Вадима Пристайка. Звільнення Клімкіна підтримали всього 160 голосами з 226 необхідних.

6 червня Верховна Рада також провалила голосування за звільнення Клімкіна, не підтримавши ані його заяву, ані проект постанови, внесений президентом Володимиром Зеленським.

11 червня Зеленський вніс до парламенту подання на призначення главою МЗС України свого теперішнього зовнішньополітичного радника Вадима Пристайка.

1 липня Клімкін заявив, що припиняє працювати на посаді та йде у «політичну відпустку». Заяву про відставку він написав ще 17 травня.