Швеція очікує вторгнення РФ протягом наступних кількох років
Швеція очікує вторгнення РФ протягом наступних кількох років

Росія може напасти на Швецію протягом найближчих декількох років. Про це заявив командувач Сухопутних військ шведської армії генерал-майор Андерс Бренстрьом. За його словами, російська загроза суверенітету країни зростає на Балтійському морі, повідомляє Newsader.

У внутрішньому військовому документі, розісланому офіцерам та рядовим під час відвідування конференції «Markstrids» (сухопутна війна) у місті Буден, командувач заявляє: зміни в ландшафті безпеки після Холодної війни вимагатимуть від Швеції скорочення міжнародних місій заради нових пріоритетів – підвищення бойової готовності й посилення національної оборони в зв’язку з загрозою нападу Росії.

«Аналізуючи поточну ситуацію, ми дійшли наступного висновку, який відображено в стратегічних рішеннях нашої країни: ми можемо опинитися в стані війни протягом найближчих років. Й усі ми – усі, хто служить в збройних силах, – маємо впроваджувати рішення нашого політичного керівництва й активізувати, нарощувати, збирати воєдино максимальний військовий потенціал», – йдеться у директиві Бренстрьома.

Його думка відтворює стратегічні оцінки політичних лідерів Швеції, говорить голова Комітету з оборони в шведському парламенті Алан Відман.

«На мою особисту думку, нинішня ситуація є настільки серйозною, що навіть Швеція, яка вже більше двохсот років не знала війни, має усвідомити масштаб загрози й приготуватися до можливого регіонального військового конфлікту, до якого ми також можемо бути залучені», – сказав Відман.

Розвиток ситуації в Україні та Грузії в поєднанні з низькими цінами на нафту і падінням національної економіки може спровокувати кремлівський режим на ще більш агресивні дії, зауважив Відман.

«Прийде час (і це рано чи пізно станеться), коли Путін виявиться в патовій ситуації. Головне питання – як він відповість. Можливо, він змириться – і піде з Криму, а можливо, зробить зовсім інші кроки. З огляду на путінський «послужний список», Швеція повинна готуватися до другого варіанту», – впевнений Відман.

Бренстрьомом озвучив своє попередження майже одночасно із заявою генсека НАТО Єнса Столтенберґа, котрий у своїй нещодавній щорічній доповіді підтвердив факт відпрацювання російською авіацією ядерного удару по ключовим шведським оборонним об’єктам у березні 2013 року. За його словами, симуляції атаки здійснювалася бомбардувальниками Ту-22М3 під прикриттям винищувачів Су-27.

Згідно з даними Альянсу, умовні атаки Росії проти країн НАТО та Швеції нерідко використовуються Кремлем, щоби замаскувати масові пересування військових сил, – так було в лютому 2014 року перед окупацією Криму Росією.

Щоб посилити національну оборону, Швеція має намір збільшити витрати на передові озброєння і підвищення бойової готовності, паралельно укладаючи нові двосторонні стратегічні угоди з Європейським Союзом, НАТО і країнами Скандинавії та Балтії.

Збільшення бюджету дозволить збройним силам Швеції модернізувати авіацію, надводний та підводний флот. Більш того, активність шведської армії на Балтійському морі у 2015 році зросла на 50%. Військові почали заново зміцнювати оборону Готланду, одного з найбільш південних шведських островів у Балтійському морі.

У збройних силах сподіваються, що витрати на оборону збільшаться до 3% ВВП (рівень 1975 року). Поточний рівень – 1,5% (2015).

У Балтійському регіоні окрім острова Готланд російську сторону останнім часом все більше цікавлять Аландські острови та істотно російськомовна Латвія. Зокрема, контроль над Аландами дозволить РФ замкнути на собі увесь водний басейн та повітряний простір Балтійського моря, стверджують аналітики фінського МЗС. Наразі цей малонаселений архіпелаг має статус демілітаризованої й нейтральної автономії у складі Фінляндії, а до Другої світової війни він належав СРСР.

На випадок війни з Росією фіни вже готують 900 тисяч резервістів.

Читайте: НАТО не зможе захистити країни Балтії від вторгнення Росії