Саакашвілі
Високопоставлені європейські лідери називають Саакашвілі «навіженим і неврівноваженим»

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі став одним з найпопулярніших в Україні політиків. «Він тримається з бравадою, у нього колосальні запаси енергії, він обіцяє українцям простий спосіб позбавитися злиднів та корупції – спосіб, втілений у ньому самому», – про це пише Адріян Каратницький, старший науковий співробітник Atlantic Council (США) у статті для Foreign Policy.

Після того як президент Порошенко призначив Саакашвілі на пост очільника Одеської області, той пообіцяв очистити її від корупції. Але незабаром він почав стверджувати, що офіційний Київ чинить перешкоди його боротьбі з корупцією.

«Хоча Саакашвілі гучно заперечував, що мітить на більш високі посади, він вочевидь взяв Прем’єр-міністра Яценюка на мушку і вийшов на загальнонаціональну політичну арену», – йдеться в статті.

6 грудня Саакашвілі заявив, що у вищих ешелонах українського уряду має місце масована корупція. «Він стверджував, що корупція, яку він розкопав, обійшлася державі в 5 млрд. доларів на рік. Якщо це правда, цифра величезна. Але при більш уважному розгляді в арифметичних викладках Саакашвілі є хиби», – пише Каратницький.

Саакашвілі заявив, що близько 40% з цих 5 млрд. доларів припадають на корупцію в держкомпанії «Укрзалізниця». «Але це твердження було зроблено без посилання на аудиторську перевірку і без детального аналізу. Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський незабаром спростував твердження, назвавши звинувачення Саакашвілі «абсолютно безпідставними», коментує автор, додаючи, що борці з корупцією високо цінують Пивоварського за принциповість.

Як стверджує Каратницький, кампанії Саакашвілі «сприяють політичні партнери, які у нього з’явилися під час перебування президентом Грузії, і багаті одеські бізнесмени, також надає підтримку впливовий російський бізнесмен Константін Григоришин. Власне, за словами журналістів та громадських активістів, Саакашвілі запозичив деякі презентації Григоришина у форматі PowerPoint, що розповідають про ймовірні схеми корупції, але вніс до них легкі зміни, щоб уникнути прямих нападок на союзників Порошенка».

На думку автора, спочатку здавалося, що нападки Саакашвілі на уряд – елемент спроб Порошенка зміцнити свою позицію, але тепер дії Саакашвілі, мабуть, мотивуються його «особистими гігантськими амбіціями».

Автор нарікає, що Саакашвілі спокушає серйозних лідерів українського громадянського суспільства, які заслуговують на довіри, долучитися до своєї кампанії.

Є вагомі резони ставитися до нього обережно, вважає автор. Саакашвілі заслуговує на похвалу за боротьбу з корупцією і ОЗУ в Грузії, а також за дерегулювання економіки та успішні ринкові реформи.

Але в Саакашвілі помітна авторитарна жилка, вважає автор. «В Україні, яка довший час металася між тиранією і демократією, це небезпечно».

У кулуарах високопоставлені європейські лідери називають Саакашвілі навіженим і неврівноваженим. «У Брюсселі та інших європейських столицях скептично дивляться на його дедалі більшу роль в українському політичному житті», – стверджує автор.

«Найтривожніше – жага Саакашвілі переслідувати політичних опонентів, передусім звинувачуючи їх у злочинній діяльності, замість оскаржувати їхні ідеї шляхом нормальної політичної діяльності демократичного характеру».

Каратницький вважає: «З корупцією треба боротися не огульними звинуваченнями, а шляхом виважених, добре підтверджених документами викриттів конкретних злочинів. Тому українським борцям з корупцією краще триматися подалі від Саакашвілі. Їм слід йти шляхом, який вже приніс великі досягнення: шляхом детальних розслідувань і публічного оприлюднення корупційних схем, а також неослабного натиску на держінститути, щоби ті вживали заходів».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ