Експерт пояснив, як скасування держрегулювання вплине на ціни

Експерт у галузі фінансових ринків, начальник департаменту фінансових досліджень компанії GfK Ukraine Дмитро Яблоновський у коментарі Слову і Ділу оцінив постанову Кабінету Міністрів України про скасування держрегулювання цін на продукти.

Експерт переконаний, що пілотний експеримент щодо скасування державного регулюванні цін, який був запущений був раніше, на ціни істотно не вплинув.

«Насправді держрегулювання – це тільки стимул та ризик корупції. Контролер завжди буде приходити з перевірками та знаходити якусь товарну групу, яка виявилася якимось чином не за тією ціною, за що можна просити у рітейлерів хабар. Цей ризик був завжди й нікуди не подівся зараз», – зауважив фахівець.

За його словами, немає сенсу регулювати товари, які надаються на конкурентному ринку. «Якби у нас був один монополіст продовольчих товарів, тоді був би сенс стежити, яка там націнка. В даному випадку у нас ринок конкурентний за цією групою товарів, і ринок повинен вирішувати сам, яка буде ціна».

Також він спрогнозував, що жодного різкого подорожчання продуктів, тим більше в рази, не відбудеться.

«Немає сенсу підвищувати ціни. Ніхто з постачальників не зможе значно підвищити ціни, просто тому що покупці підуть до іншого магазину і знайдуть, у кого дешевше», – стверджує економіст.

У цілому, як він запевнив, регулювання – це атавізм, який зберігся з минулого і якого давно пора позбутися.

«Регулювання потрібне тільки на тих ринках, де є монопольний постачальник товарів. Якщо говорити про ринок продуктів харчування в Україні – це конкурентне середовище: тут існує велика кількість постачальників і покупців. Регулювати тут його просто неефективно. Це такий атавізм, що в іншій європейській країні про те, що ми це регулюємо, буде просто соромно говорити», – підсумував Яблоновський.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ