За позовом Шокіна склад суду вже сформовано. Це означає, що незабаром призначать дату попереднього засідання

Екс-генпрокурор Віктор Шокін має намір повернути собі крісло. Його позовну заяву зареєстрували у Вищому адміністративному суді. Відповідачами є президент Петро Порошенко і Верховна Рада.

Звільнення Віктора Шокіна проходило з великими скандалами, нагадує видання. Команда його екс-заступника та прокурора Одещини Давида Сакварелідзе звинувачувала Шокіна в «кришуванні» корупціонерів і небажанні проводити реформи, громадські активісти – в розвалі справ проти людей Януковича. А екс-віце-президент США Джозеф Байден погрожував, що не дасть Україні обіцяний мільярд доларів, якщо Шокіна не відправлять у відставку.

У лютому 2016 року Петро Порошенко заявив, що Шокін написав заяву про відставку і зробив це на його прохання. Але виявилося, що Шокін лише пішов на два місяці у відпустку. 29 березня Рада таки ухвалила постанову про відставку Генпрокурора. Відповідний указ президента був виданий 3 квітня.

Тепер у позовній заяві Віктор Шокін вимагає визнати незаконними та скасувати постанову Ради і два укази президента. Адже за три місяці після гучного звільнення з’явився другий указ, що доповнює перший словами: «Згідно з поданою ним заявою».

«Тобто виходить, що людину звільнили просто так, без підстави, – розповідає співрозмовник видання в ГПУ. – Причину написали навздогін, що є порушенням. І це аргумент, на який суд зобов’язаний зважати».

На думку колишнього першого заступника Генерального прокурора Миколи Голомші, шансів виграти процес у Шокіна небагато: «Постанова ухвалювалася публічно, все в рамках закону. У нас парламентсько-президентська республіка. Щоби скасувати рішення Ради, потрібні дуже вагомі підстави».

Але в адвокатів Шокіна є козирі в рукаві. Як стверджує джерело видання, Рада похапцем порушила регламент. А саме з такої ж причини депутат Ігор Мосійчук скасував через суд постанову про зняття недоторканності й дозвіл на арешт.

Нинішнє керівництво ГПУ про позов Віктора Шокіна знає, але від коментарів утримується.

«Якщо позови подають, значить це комусь потрібно. Шокін – командна фігура, він завжди влаштовував президента. І шанси виграти процес у нього є. Колишньому колезі Святославу Піскуну кілька разів вдавалося через суд відновлюватися на посаді», – зазначає консультант Міжнародного центру перспективних досліджень Кирило Куликов.

За позовом Шокіна склад суду вже сформовано. А це означає, що незабаром призначать дату попереднього засідання.

Неважко припустити, що Віктор Шокін хоче не лише визнання незаконності парламентського і президентських документів, але й відновлення на посаді.

«Суд може задовольнити претензії позивача частково або повністю, – каже адвокат Іван Ліберман. – Можливо, доведеться подавати новий позов – про поновлення на посаді. Але якщо суд визнає всі вимоги, рішення доведеться виконувати. І тоді незрозуміло, що робити з Юрієм Луценком. ГПУ може подати касаційну скаргу до Верховного суду України і паралельно звернутися із заявою до Європейського суду з прав людини. Але рішення Вищого адміністративного все одно буде в силі».

До слова, в Україні вже була схожа ситуація з двома генеральними прокурорами. У 2007 році Святослав Піскун домігся через суд призупинення наказу про своє звільнення, а в.о. глави ГПУ був Віктор Шемчук. Піскун за допомогою «Беркута» вигнав Шемчука з кабінету, але посадою все ж таки йому довелося поступитися Олександру Медведьку.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ