Відсутність нарколога Олени Федірко – не катастрофа, але стороні захисту доведеться шукати інші докази 

У справі смертельної автокатастрофи, що сталася минулого року в Харкові за участю Олени Зайцевої та Геннадія Дронова, зник один з основних свідків – нарколог Олена Федірко. Про це розповіла адвокат потерпілих Лариса Матвєєва, передає Українська правда.

Саме Федірко проводила первинний огляд Зайцевої та визначила, що учасниця ДТП мала ознаки наркотичного сп’яніння. Потім під її керівництвом були відібрані необхідні біологічні зразки – сеча і кров.

Аналіз біоматеріалів проводив лікар-лаборант, якого вже допитали у суді.

«Було встановлено, що в сечі містилися опіати. Це є у висновку лаборанта. Після цього 19 жовтня 2017 року за постановою слідчого повторно відбиралися аналізи для проведення токсикологічної експертизи – тоді відбиралася тільки кров. Перший етап показав опіати. Другий етап – це була розширена токсикологічна експертиза. Крові на неї – попри те, що кров брали двічі, – не вистачило, але по сечі підтвердилася наявність кодеїну – наркотичної речовини і фенобарбіталу – психотропної речовини», – розповіла Матвєєва.

Адвокат хотіла допитати Федірко, щоби з’ясувати процедуру відбору аналізів у Зайцевої.

«Ми хотіли, щоб вона пояснила, яким чином проводився відбір аналізів, чому не взяли у повному обсязі, чому не вистачило кількості відібраних матеріалів, як і кому вона їх направляла. Але вона звільнилася з наркодиспансеру, тому за місцем роботи і за місцем проживання знайти її не вдалося», – сказала Матвєєва.

Вона пояснила, що Федірко давала свідчення слідчому під час розслідування, але їх не можна використовувати як докази у суді, оскільки, згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, має бути дотриманий принцип безпосередності – усі свідки мають бути допитані безпосередньо в судовому засіданні.

3 липня Федірко викликали у суд на 10-те число, але вона не з’явилася, на 18-те липня мав бути привід свідка, але поліцейські, яким доручили здійснити привід, знайти її не змогли.

«Наразі нікому невідомо, де вона знаходиться», – сказала Матвєєва.

«Для справи це означає, що необхідно буде певні докази іншими методами встановлювати. Ми зокрема, можемо заявити клопотання про допит експерта-токсиколога, який проводив експертизу і відповідно зможе відповідати на наші запитання. Відсутність Федірко – це не катастрофа, бо матеріалів у справі і так достатньо, але її свідчення важливі для встановлення об’єктивної істини», – підсумувала захисник потерпілих.

У прокуратурі Харківської області підтвердили, що цього свідка дійсно викликали, але він не з’явився на засідання.

Як пояснили в поліції Харківської області, коли йдеться про виклик свідка до суду, то спершу це відбувається шляхом надсилання повістки, якщо свідок не з’явився, то тоді за рішенням суду можуть застосувати примусовий привід.

«Таких приводів може бути кілька. Але це все за рішенням судді. Свідок може не з’являтися у суд з поважних причин – як то лікарняний чи відрядження, але про це бажано повідомляти суд заздалегідь. За ухиляння свідка від свідчень йому може загрожувати штраф», – зазначила речник поліції Харківської області Олена Баранник.

Як відомо, ввечері 18 жовтня 2017 року в Харкові сталася смертельна аварія за участю автомобіля Lexus, який їхав на червоне світло і від зіткнення з Volkswagen Touareg вилетів на тротуар та перекинувся. Внаслідок ДТП загинули п’ятеро осіб, ще шестеро – отримали поранення різного ступеню тяжкості. Пізніше в лікарні померла ще одна постраждала в аварії.

За кермом Lexus перебувала 20-річна жінка, донька харківського бізнесмена Олена Зайцева. Її уже тричі штрафували за проїзд на червоне світло і перевищення швидкості. Аналіз показав присутність у сечі Зайцевої опіатів у момент скоєння ДТП.

20 жовтня суд ухвалив рішення арештувати Зайцеву на два місяці без права внесення застави.

6 листопада правоохоронці повідомили про підозру водію Volkswagen Touareg Геннадію Дронову. 8 листопада Київський районний суд Харкова ухвалив рішення взяти його під варту терміном на два місяці без можливості внесення застави.

6 грудня, за висновками експертиз у справі про ДТП у Харкові, в організмі Зайцевої виявили речовини, які містять кодеїн.

13 грудня Київський суд Харкова продовжив міру запобіжного заходу для підозрюваної у скоєнні ДТП у Харкові Олени Зайцевої у вигляді тримання під вартою без права внесення застави до 10 лютого 2018 року.  Перед тим на засіданні Зайцева визнала свою провину у скоєнні ДТП. Також суд продовжив запобіжний захід Дронову.

Наприкінці грудня 2017 року поліція порушила кримінальне провадження щодо автошколи, в якій навчалася Зайцева.

Розгляд справи по суті суд почав 27 лютого.