Багато українців вважають Руслана Кошулинського найбільш гідним претендентом на посаду Верховного Головнокомандуючого

Більше половини виборців схильні робити остаточний вибір в останній тиждень перед виборами. Очевидно, що цих людей не влаштовують так звані лідери рейтингів, і саме тому вони звертатимуть увагу на гідний альтернативний варіант. Про це на своїй сторінці у Facebook написав президент Південноукраїнського центру етнічних і політичних досліджень «ЛАД» Геннадій Чижов.

«Через різнобій в результатах соціологічних досліджень рейтингів кандидатів у президенти України у виборців з’являються сумніви в їхній точності та достовірності. Соціологічні бюро перестали бути об’єктивними дослідниками передвиборчого процесу», – пише він.

На думку експерта, дуже часто люди відмовляються щиро відповідати на питання про прихильність до того чи іншого кандидата, що особливо характерно для невеликих населених пунктів.

«Частка «відмовників», за оцінками соціологів, може там досягати половини від числа опитаних, що значно спотворює результати. Також спостерігається велика кількість тих, хто не визначився. Також виборці звертатимуть увагу на гідний альтернативний варіант. Отже кандидат, який зможе стати таким варіантом для величезного пласта цих виборців, реально претендує навіть на вихід у другий тур», – вважає Чижов.

«У соціології часто не діють прості математичні закони. Це видно на прикладі двох об’єднавчих процесів у рамках президентської гонки. Наприклад, гучна відмова від виборів Садового на користь Гриценка, всупереч прогнозам, не зробила останнього одним з лідерів гонки. За фактом же дослідження показують зовсім іншу картину. Колишній виборець Садового став переходити до кандидата від об’єднаних націоналістів, «свободівця» Руслана Кошулинського. Цей кандидат і раніше був найкращим «другим вибором» для вказаної групи виборців, але у цього явища можуть бути й інші причини», – зазначає експерт.

Можливо, свою роль зіграло те, що між Гриценком і Садовим сталося, по суті, не «об’єднання», а типові для України передвиборні політичні торги, додає він.

«Націоналісти ж зуміли об’єднатися задовго до дня голосування і зараз традиційні 10%-12% ядра націоналістичного виборця в бюлетені представляє тільки один кандидат – Руслан Кошулинський. Він же, в свою чергу, серед багатьох людей, особливо військових, вважається найбільш гідним претендентом саме на пост Верховного Головнокомандуючого, оскільки воював в АТО як сержант артилерії. У цілому «праве» об’єднання може стати прикладом ідейної консолідації політичних сил, що дозволить залучити й утримати голоси виборців. Поки важко сказати, в яких масштабах це проявиться на виборах. Проте, потенційно для Кошулинського і другий тур – не межа», – вважає Геннадій Чижов.

На його думку, у сьогоднішніх умовах поширення недостовірних і перекручених даних соцопитувань є засобом психологічного тиску на виборців з метою похитнути їхню віру в того чи іншого кандидата і таким чином послабити позиції опонентів, як це роблять з рейтингами Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка та Руслана Кошулинського.

«Сьогоднішні реальні рейтинги першої п’ятірки лідерів президентських перегонів спотворені настільки, що цю п’ятірку складно достовірно назвати навіть по іменах, не те, що по черговості. Запеклі інформаційні та провокаційні війни між умовними топ-кандидатами стомлюють людей і провокують перетікання до «другого вибору». У результаті передвиборча кампанія продовжує вирувати, шуміти і дивувати. Головний висновок полягає в тому, що вибирати свого кандидата треба свідомо. Тоді підсумки першого туру можуть усіх дуже здивувати», – вважає соціолог.