Турчинов каже, що не ображається на прізвисько «кривавий пастор»

У день третьої річниці старту антитерористичної операції на Донбасі секретар РНБО Олександр Турчинов пригадав, як у квітні 2014 року віддавав наказ стріляти по злочинцях, які захоплювали прикордонні пропускні пункти, однак військові відмовлялися виконувати наказ. Про це він розповів в інтерв’ю українській службі ВВС.

«До східних регіонів приїжджало багато молодиків і чоловіків – цілими автобусами їхали якісь козачі сотні і спортивні організації, які насправді були неприхованою агентурою російських силових структур. Вони захоплювали прикордонні пропускні пункти й відкривали безконтрольний прохід для всіх охочих. Я давав прикордонникам накази стріляти і захищати кордон, а вони казали: ми не можемо стріляти по цивільних», – розповів секретар РНБО.

Він нагадав, що 6 квітня ці «цивільні» синхронно напали на будівлі ОДА у Харкові та Донецьку і захопили приміщення СБУ в Луганській області. Причому луганська СБУ фактично передала їм без бою весь свій арсенал – не тільки зброю штатних працівників, а й озброєння, що зберігалось там на випадок особливих дій: вибухівку, важку автоматичну зброю, гранатомети.

«У Харкові ми змогли відбити адміністрацію. По Донецьку і Луганську мені доповіли, що немає можливості це зробити, бо будуть жертви серед місцевого населення, потрібні якісь переговори. Я наполягав на штурмі, але цього не відбулося», – зазначив Турчинов.

За кілька днів після цього, за його словами, надійшла інформація, що група російського спецназу захопила адмінбудівлі в Слов’янську й готує місто до оборони.

«До них приєднуються так звані добровольці, й Слов’янськ стає вже не просто містом, захопленим сепаратистами, а центром військового опору», – наголосив Турчинов.

«Я відправив туди найкраще, що у мене було, – спецпідрозділ СБУ «Альфа». Однак люди, які туди поїхали, не розуміли, що вже фактично почалася війна. Вони потрапили під шквальний вогонь, не будучи ні морально, ні професійно до цього готовими. Був один убитий, кілька поранених, і вони розбіглися. Скажімо так, «організовано відступили», – розповідає він.

Саме тоді, за словами Турчинова, він провів нараду і ухвалив рішення почати антитерористичну операцію, причому не консультуючись з західними партнерами України.

Також він розповів, що давав команду за будь-яку ціну утримувати аеропорти на Донбасі: «Маючи кримський досвід, коли в першу чергу російські війська захоплювали аеродроми, я дав команду будь-якою ціною утримувати донецький, луганський та маріупольський аеродроми. Інакше у бойовиків би не тільки танки були, але й авіація з’явилася».

«І от одного дня наприкінці травня мені доповідають з Генштабу: «Товаришу головнокомандувач, якісь чеченці захопили донецький аеропорт». Я відповідаю: «Це виключено, ми його не можемо здати». Кажуть, у нас не вистачає сил і засобів», – розповідає Турчинов.

«У тій ситуації я віддаю команду завдати авіаудар по донецькому аеропорту. Мені дзвонять: «Але, Олександре Валентиновичу, річ у тому, що термінали аеропорту – це приватна власність, Ахметов нам виставить рахунки, по судах затягає», – каже він.

«Кажу: «Нехай вас це не турбує. Це моя особиста відповідальність. Ще раз підтверджую команду – хоч письмово, хоч запишіть мої слова на диктофон, – завдати удар по аеропорту!» – ділиться спогадами секретар РНБО.

За словами Турчинова, тоді українські силовики перейшли межу і почали воювати по-справжньому: «І от коли військові літаки почали бити по аеропорту, коли спалили там тих чеченців, тоді, я вважаю, відбувся психологічний перелом, і всі зрозуміли, що назад ходу не буде. Всі зрозуміли: на війні треба воювати».

Також Турчинов розповів, що спокійно ставиться до прізвиська, яке йому дали в Росії – «кривавий пастор»: «Я думаю, це прізвисько значно краще, ніж те, що українці дали Путіну».

На запитання, коли і чим може закінчитися антитерористична операція, секретар РНБО відповів: «У нас нема іншої альтернативи, крім як перемагати. Минулий рік був першим, коли ми не здали жодного метра землі, а навпаки здобули десятки кілометрів».

«Я вважаю, що наше завдання – метр за метром, кілометр за кілометром, мінімізуючи втрати, просуватися на схід. Головне – не проскочити кордон», – пожартував він.

Довідка: 14 квітня 2014 року тоді виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов підписав указ про початок антитерористичної операції (АТО) у східних областях України.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ