Україна направила запити про міжнародну правову допомогу до Узбекистану, Казахстану і РФ

Прокуратура Криму встановила понад 250 сімей, що постраждали від геноциду кримськотатарського народу, та підписала повідомлення про підозру Іосіфу Сталіну і Лаврентію Берія в насильницькому переселенні в 1944 році кримськотатарського народу та представників інших національних груп з території Кримської АРСР. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Генеральної прокуратури України.

Прокуратура АРК почала розслідування у відповідному кримінальному провадженні ще 2015 року. До державних архівів направлені 53 запити, 52 – до вищих навчальних закладів та 67 – до наукових бібліотек. Інформація збиралася по всіх державних установах на території України. Отриману інформацію опрацювали та склали 103 протоколи огляду вказаних документів.

Згідно із повідомленням, прокуратура направила запити про міжнародну правову допомогу до Республіки Узбекистан, Республіки Казахстан і Російської Федерації.

«Окрім цього, оглянуто 310 томів кримінальної справи, у якій 13.01.2010 винесено постанову, згідно з якою Голодомор Українського народу 1932-1933 років визнано геноцидом, а представників органів державної влади СРСР Іосіфа Сталіна, В’ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича та інших визнано винними в організації та скоєнні зазначеного злочину», – наголошується в у заяві.

На сьогодні встановлено понад 250 сімей – потенційних потерпілих, а в якості свідків та потерпілих допитані 63 особи.

У цьому кримінальному провадженні складено реєстр осіб, щодо яких особисто та їхніх сімей представниками радянської влади були вчинені дії з насильницького переселення.

Як відомо, 18 травня 1944 року співробітники карального органу НКВД за наказом Сталіна прийшли у будинки кримських татар і оголосили про виселення з Криму. Радянська влада звинувачувала їх нібито в участі у комітетах, організованих німецькою окупаційною адміністрацією.

За наказом радянської влади впродовж двох днів – з 18 по 20 травня – депортували близько 200 тисяч осіб кримськотатарського населення.

2015 року Верховна Рада України ухвалила постанову, визнавши депортацію кримських татар геноцидом. З часу знущань над кримськотатарським народом минуло 73 роки, але вони знову опинилися перед викликом – російська окупаційна влада не дає спокою корінному народу Криму. В оселях та мечетях кримських татар представники окупаційної влади РФ проводять обшуки, затримання населення, усіляко порушують права людини, а лідерам народу заборонили в’їжджати на півострів та контактувати з рідними, які зазнають постійних утисків.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ