Станіслав Зозуля, блогер

Усі індекси і рейтинги суб’єктивні, але якщо оцінки різних методологій і підходів збігаються, то такі оцінки набувають характеру знання. Якщо щось виглядає як качка, плаває як качка і крякає як качка, то це, ймовірно, качка і є. Якщо всі рейтинги розміщують Україну в кінці списку країн, і це збігається з нашим внутрішнім відчуттям, що країна рухається не в тому напрямку, або з недостатнім темпом реформ, то, напевно, Україна так і не змогла побудувати ефективних політичних і економічних інститутів.

Новий Індекс благополуччя-2018 від авторитетного Legatum Institute розміщує Україну на 111 місці зі 149 країн у світі. У порівнянні з минулим роком ми піднялися на 1 позицію вгору, в той час як із 2006 року, коли вперше був випущений Індекс, Україна втратила 17 позицій.

Індекс благополуччя комплексний і складається з 9 категорій. Кожну категорію можна розглядати окремо, оцінюючи місце країни в рейтингу, але разом усі категорії складають Індекс благополуччя.

1) Якість економіки (Economic Quality) вимірює відкритість економіки, макроекономічні показники, основи для зростання, економічні можливості, стан фінансового сектора. (Тут Україна 97-а).

2) Бізнес-середовище (Business Environment): інфраструктура ведення бізнесу, бар’єри для інновацій, гнучкість ринку праці. (Україна 106-а)

3) Державне управління (Governance): ефективність управління, демократичність, політична участь громадян та верховенство права. (Україна 129-а)

4) Освіта (Education): доступ до освіти, якість освіти, людський капітал (Україна 43-а)

5) Здоров’я (Health): фізичне і психічне здоров’я, інфраструктура охорони здоров’я, профілактика (України 137-а)

6) Безпека (Safety and Security): державна і особиста безпека (Україна 128-а)

7) Особисті свободи (Personal Freedom): права людини, індивідуальні свободи, толерантність (Україна 90-а)

8) Соціальний капітал (Social Capital): сила особистих взаємин, підтримка соціального кола, соціальні норми, цивільне партнерство (Україна 119-а)

9) Навколишнє середовище (Natural Environment): якість природних ресурсів, навантаження на екологію, заходи по збереженню (Україна 105-а).

Як вже говорилося, в загальному Україна зайняла 111-е місце зі 149 країн у світі. Україна показала прогрес на 1 сходинку вгору, що обумовлено поліпшенням особистих свобод (+5 позицій). З іншого боку в порівнянні з минулим роком погіршився стан у навколишньому середовищі (-5 позицій).

Десятка лідерів рейтингу: Норвегія, Нова Зеландія, Фінляндія, Швейцарія, Данія, Швеція, Велика Британія, Канада, Нідерланди, Ірландія. Десять найвідсталіших країн: Ніґер, Бурунді, Ангола, Мавританія, Ірак, Демократична Республіка Конґо, Судан, Чад, Ємен, Центральноафриканська Республіка, Афганістан.

Рейтинг також дає можливість порівняти показники країн на діаграмі типу павутинка, де кращі показники розміщені далі від центру, а гірші – ближче до центру. Таким чином благополуччя – це обсяг можливостей, які є у людини.

Порівняємо, наприклад, Україну, Росію та Польщу. Як бачимо, Польща показує кращі показники практично у всіх категоріях. У Росії кращі показники, ніж в Україні, всюди, крім особистих свобод.

Це ще один рейтинг, який вказує куди варто вирушити: на західний демократичний капіталізм, форсуючи економічні реформи і перетворення, забезпечуючи безпеку, залишаючи людям економічну свободу для особистого розвитку і матеріального збагачення.

Джерело: Станіслав Зозуля