Станіслав Зозуля, блогер

Яка нісенітниця. Але давайте розберемося в деталях.

У директивний спосіб уряд підвищує рівень МЗП (мінімальної заробітної плати, – ред.), що головним чином в Україні переслідує фіскальні, а не соціальні мотиви, хоча на словах відбувається якраз навпаки: фіскальний інтервенціонізм прикривають популізмом – допомогти некваліфікованим робітникам.

Чому ця допомога може відбуватися лише за рахунок самих некваліфікованих і недосвідчених, які готові були б працювати за меншу заробітну плату, пояснювалося часто і багато, проте, мабуть недостатньо для урядовців.

У підсумку, зростає сукупний податковий тягар на продуктивну частину суспільства. Тих, хто щось виробляє, продає, робить. Не всі податки можна перекласти на кінцевих споживачів – буває і так, що підприємець несе повні витрати самостійно і закриває свою справу, але там, де це можливо – закладає їх у ціну продукції.

Підвищуються ціни, зростає інфляція.

Чому справа не в зростанні експорту або монополізації на окремих ринках, як про це говорять в уряді (таке теж є завдяки формальному і неформальному втручанню держави), свідчить ринок свинини. Це відносно конкурентний ринок товару, який практично не експортується (на відміну від курятини), а основне зростання цін в 2017 році припало на нього.

Гройсман говорить про якусь систему детінізації. По-перше, це не відповідає дійсності. У великому дослідженні МВФ оцінює тіньову економіку України на рівні 44,8% ВВП (посилання http://bit.ly/2COnCiC), що в цілому відповідає значенню, яке практично незмінно коливається з 1991 року.

По-друге, детінізація при збереженні високих податків на працю і бізнес, а також драконівського держрегулювання і неформальних корупційних (здирницьких) витрат, якби і реалізувалася, мала б прямо протилежний ефект – підвищення витрат, зростання цін.

Точно так само, як перевірки бізнесу, яким відкрили дорогу в 2018 році, можуть мати точно такий же результат – погіршення бізнес-клімату, який ставить бізнес перед вибором: закладати велику маржу перед обличчям різноманітних податків і поборів, або ж закриватися і виїжджати з країни.

Джерело: Станислав Зозуля