Станіслав Зозуля, блогер

Біткоїни вже не піраміда. Піраміда – це традиційні банки і, зокрема, «ПриватБанк» Коломойського, стверджує агентство Kroll після аудиту. Але не так навіть самі банки, як банківська система, яка робить це можливим. Вона, якщо можна так сказати, пірамідальна.

І ті, хто допустив піраміду прямо у себе під носом, якщо це, звичайно, правда, будуть щось говорити нам про піраміду криптовалюти?

Все, на чому ця система, нібито, повинна триматися, – це дотримання певних стандартів, які суперечать інтересам самих власників банків. Не можна, наприклад, кредитувати власний або партнерський бізнес. Багато таких інсайдерських кредитів – значить шахрай. Але чому, якщо до цього явно прагне спонукання фінансової групи, – тоді починаються маніпуляції і фальсифікація.

Корінь проблеми не в Коломийському, і навіть не в state incapacity України забезпечити дотримання її же власних правил. Американські регулятори здатні, але все одно були, є і будуть Lehman Brothers і брехня в банківській фінзвітності.

«Хто не малює, той не працює», – приблизно так вони функціонують, а потім вибірково зливають і спускаються на золотих парашутах, а держава націоналізує установу. За все ж знову розплачуються платники податків.

Проблема в тому, чим стали гроші у нинішньому столітті. Півбіди, а може і зовсім не проблема, що вони фіатні й незабезпечені. Справжня проблема в грошовій монополії держави, відсутності валютної конкуренції, банківському регулюванні центробанків. І, навпаки, система золотого стандарту, так, як вона функціонувала в конкурентному середовищі шотландських банків XIX століття, була стійкою.

Якби подібні підроблення, як про це кажуть щодо Коломойського (знову я не беруся нічого стверджувати, оскільки зчепилася Сцилла – уряд з Харибдою – олігархом), були, вкладники швидко б «перевірили» цю інформацію, затребувавши своє золото назад. І банкрутств могло бути багато лише на ранньому етапі, і в будь-якому разі це краще за націоналізацію або банкрутства розгодованих рефінансом банків-монстрів, а потім система репутації банків, які пройшли стрес-тести панікою вкладників, функціонувала б стійко і безпроблемно.

Поки ж існує гривня, рубль та інші shit state currencies, поки вони монопольні й примусові, будемо і далі ходити на граблях.

Джерело: Станислав Зозуля