Станіслав Зозуля, блогер

Іспанці стали багатшими за італійців. Про це заявили у МВФ.

Італія – надзвичайна країна. Історія, культура, кінематограф, кухня, темперамент, музика і мова італійців – це все неперевершено. Після того, як я прочитав роман Етеля Войніча «Овід», на все життя зберіг захоплення боротьбою італійських революціонерів з «Молодої Італії» за незалежність. Хто б з них знав, що майже 200 років потому, незалежна Італія буде «хворою людиною» Європи?

З європейської «великої п’ятірки» Великої Британії, Франції, Німеччини, Іспанії в Італії стан справ найбільш тривожний, а рівень економічної свободи найбільш жалюгідний. Звісно, ми тут не беремо до уваги такі кейси failed states, як Греції чи України за нинішнього політичного режиму. Порівно з нами, й Італія видаватиметься розвинутою і багатою, але італійці за рівнем доходів вже поступаються іспанцям, а прогнозується, що до 2023 року Італію за ВВП на душу населення по ППС обійдуть такі країни колишнього соцтабору, як Чехія і Словаччина.

Довгий час Європі вдавалося підтримувати конкурентність за рахунок жирку, який вони наїли в попередні десятиліття переважно вільних ринків, якою Європа була в другій половині XIX століття, та все має свій кінець. Якщо проїдати спадок ектенсивним темпом і довести рівень свого держборгу до більш, ніж 130% від ВВП, як в Італії, – розплата у вигляді відставання неодмінно прийде.

Це урок і українцям, що не потрібно переймати ті практики Європи, які виказали себе провальними, навіть для європейців, які мали величезний запас міцності. Так, фашизм з Італії пішов після Другої світової війни, а корпоративізм, як центральний елемент фашизму, так і залишився на Апеннінському півострові по наш час. ВУполітиці домінують ліві, а так звані «праві» являють собою приклад політичної культури «кумівського капіталізму», як Сільвіо Берлусконі, якого по праву можна назвати італійським олігархом.

Україно, не будь як Італія політично і економічно деградованою.

Джерело: Станіслав Зозуля