У Stratfor заявили, що в РФ почалися грандіозні проблеми

Фахівці американської розвідувальної компанії Stratfor підкреслили, що кожна з висунутих версій про теракт у метро Санкт-Петербурга являє собою розрив зі звичною в Росії ситуацією, де в подібних випадках відповідальність на себе, зазвичай, беруть бойовики з північнокавказького регіону Росії. Про це пише Online.ua.

Автори статті нагадали, що останні великі напади, які терористи з Північного Кавказу влаштували за межами свого регіону, відбулися у Волгограді в 2013 році, всього за кілька місяців до зимових Олімпійських ігор у прилеглому Сочі.

Проте нині дедалі більше побоюються, що після кількох років відносного спокою в регіоні погіршується економічне становище Росії може підштовхнути до відновлення войовничості на Кавказі.

Експерти наголошують, що у республік Чечні і Дагестану, які традиційно є осередками повстанської та бойової діяльності, одні з найвищих показників безробіття у країні, що може сприяти радикалізації місцевої молоді. Тим не менше, Кремль готовий до відновлення боротьби з бойовиками на Північному Кавказі через сім років після того, як вона оголосила про перемогу в своїй жорстокій війні проти чеченських сепаратистів, якою б порожньою вона не була.

Крім того, фахівці запевнили, що нова загроза на Кавказі також послужить для Кремля аргументом на користь надійних механізмів безпеки і оборони, які підтримують багато росіян.

За словами авторів, набагато більш тривожна перспектива для Москви полягає в тому, що винуватцями могли бути доморощені джихадісти.

До того ж, як зазначено, позбавлені керівництва оперативники – новий і незнайомий ворог для Кремля. Хоча російський уряд придушив більшу частину радикальних джихадистських матеріалів, що циркулюють у соціальних мережах, воно не може повністю їх ліквідувати. Воно також не готове прийняти, що близько 5 тисяч росіян, які виїхали з країни в основному на Кавказ для боротьби з «Ісламською державою», повертаються, щоб продовжити війну вже у себе вдома.

На думку експертів, навіть із огляду на увесь свій досвід боротьби з традиційними мережами внутрішнього тероризму, Кремль не звик боротися з аналогічними погрозами з-за кордону. Більше того, якщо слідчі виявлять, що напад у Санкт-Петербурзі був ударом на дії Росії проти «Ісламської держави» у Сирії, Кремлю, можливо, доведеться переглянути свою кампанію там.

Також фахівці зауважили, що спочатку РФ брала участь у конфлікті, щоб посилити патріотизм російського народу і згуртувати його для підтримки уряду – само проголошеного захисника від екстремістського угрупування. Однак за останній рік ентузіазм громадськості з приводу кампанії Кремля в Сирії зменшився.

За результатами нещодавніх опитувань, постійну участь своєї країни в сирійській війні схвалюють менше половини всіх росіян, у порівнянні з попередніми показниками в 65%. Багато росіян вважали за краще б, щоб Кремль зосередився на проблемах всередині країни, а не за кордоном; деякі постери під час недавніх антикорупційних протестів говорили про це прямо.

На переконання експертів Stratfor, теракт у Санкт-Петербурзі міг би послужити ще однією причиною тиску на керівництво Росії для перегляду своєї ролі в сирійській громадянській війні.

Крім того, у «приватній розвідці» проаналізували й інші припущення про винних у теракті.

Так, наприклад, вчений, що виступав на державному телебаченні в понеділок увечері, припустив, що вибух – справа рук протестувальників.

Також у розвідці нагадали, що за останні два вік-енди в містах Росії пройшли великі демонстрації проти корупції в уряді. Тим часом тисячі водіїв вантажівок блокували рух по всій Росії, зокрема в Санкт-Петербурзі, в знак протесту проти підвищення податків, часом вступаючи в конфронтацію із силами безпеки.

У відповідь на заворушення Кремль почав вживати жорстких заходів проти протестів і працювати над попередженням їх організації в соцмережах. Фахівці стверджують, що якщо напад дійсно був справою рук росіян, які вдалися до тероризму, щоб висловити своє невдоволення, то у Кремля буде проблема, з якою він не стикався майже сторіччя.

Більше того, перехід від здебільшого ненасильницьких демонстрацій до тероризму дасть Москві необхідне виправдання для прийняття ще більш жорстких законів контролю над інакомисленням і моніторингу соціальних мереж, особливо напередодні президентських виборів 2018 року.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ