Слідчі загубили диктофон і відеокасети, які були речовими доказами у справі Кибального

Екс-голову Юр’ївського районного суду Дніпропетровської області Юрія Кибального, якого підозрювали у вимаганні 50 тисяч доларів хабара і який втік до ОАЕ, засудили до трьох років обмеження волі умовно. Про це повідомляє Судовий репортер із посиланням на вирок Кобеляцького райсуду Полтавського області від 22 грудня.

У 2008 році суддя без проведення судового засідання ухвалив постанову про зміну особі запобіжного заходу з тримання під вартою на підписку про невиїзд. Суддя зазначив, що в засіданні брали участь прокурор і секретар судового засідання, хоча це не відповідало дійсності.

Раніше до судді звернувся чоловік і попросив поради, як їм з товаришем добитися відшкодування матеріальної шкоди від особи, яка звинувачується у шахрайстві в особливо великих розмірах. Суддя начебто відповів, що може відпустити цю особу з-під варти і передати їм у руки, щоб вони далі самі вирішували це питання. За послугу суддя нібито захотів $50 тис.

Громадянин (за словами адвокатів судді, також раніше судимий), зрозумівши, що у нього вимагають хабар, звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину та погодився допомогти у викритті судді Кибального.

За матеріалами справи, спочатку судді передали $5 тис., решту – близько 200 тис. грн – після ухвалення судового рішення. Того дня суддя з розпорядником начебто поїхали за офісним папером і зупинилися біля кафе «Рандеву» в Павлограді. Там суддя нібито отримав другий транш і сказав розпоряднику, що той має сісти в машину іншого чоловіка і відвезти судове рішення до СІЗО.

Далі відбулося затримання. Задум не був реалізований до кінця, оскільки особу з-під варти не відпустили. Кибальний вину не визнав, говорив, що діяв законно і ухвалене ним рішення не скасоване. Суд визнав екс-суддю винним у зловживанні службовим становищем і службовому підробленні.

В ГПУ повідомили, що диктофон «Олімпус» та відеокасети із записами слідчих дій (допиту свідків, обшуку службового кабінету судді, обшуку службового автомобіля судді та ін.) були визнані речовими доказами, але слідчим на зберігання не передавались і в камері речових доказів відсутні. В судовому засіданні суд не зміг їх дослідити. Суду не надано доказів, що вилучені і оглянуті кошти були саме тими, які заявник отримав від правоохоронних органів для передачі як хабар.

Судом не встановлено, що гроші, які, згідно з протоколом, вилучені з автомобіля судді, передавались заявником та були в автомобілі, оскільки із фототаблиць видно, що на сидінні авто лежала барсетка, а фото з коштами в сумці зроблене поза межами автомобіля.

Справа судді Кибального надійшла до суду ще у 2011 році, але не розглядалася у зв’язку з неявкою фігуранта в засідання. Кибальний був у розшуку і у 2014 році його знайшли в Об’єднаних Арабських Еміратах. Екстрадиція тривала 4 роки. Тільки у лютому 2018 Кибального затримали в аеропорту «Бориспіль». 22 грудня 2018 суд, оголосивши вирок, ухвалив негайно звільнити його з-під варти.