Американський історик українського походження Александр Мотиль

Історик і політолог українського походження, професор політології в Ратґерському університеті Александр Мотиль у статті для Atlantic Council пояснив, чому Захід відмовляє Україні у наданні летального озброєння.

Історик переконаний, що відмова від передачі летальної зброї Україні базується на простому аргументі – якщо США озброять Київ, Кремль посилить війну в Донбасі. Росія підвищить ставки, відправляючи ще більше зброї в сусідню країну або зробить військовий тиск на Україну ще сильнішим.

За цією логікою, як пояснив Мотиль, якщо ескалація вигідна лише Росії, передача зброї Україні – це погана ідея. Проте це дуже сумнівна логіка, що ґрунтується на припущенні, що Москва нібито лише відповіла на українські і західні ініціативи в Криму і Донбасі.

«А отже Україна постала під загрозу російські інтереси своїм вибором демократії і Заходу. Тож «бідній Росії» нібито нічого не лишалося, окрім як відповісти насиллям. Захід розширив НАТО, а бідній Росії «довелося» вторгнутися в Україну. Те, що українська революція не була спрямована проти Росії і що саме російська агресія відвернула Україну від Москви, у цій логіці ігнорується. Так само, як і той факт, що НАТО переживав занепад, поки війна Путіна його не відродила», – констатував політолог.

За його словами, Альянс ніколи серйозно не цікавило членство України.

До того ж, як він зауважив, останні події довели сумнівність цієї позиції: кілька тижнів тому Росія влаштувала серйозну ескалацію із застосуванням артилерії проти України у місті Авдіївка.

Експерт стверджує, що слабке просування українських сил було надто незначним, щоб спровокувати настільки непропорційно жорстокі атаки. Вони були, швидше, сигналом Кремля новій адміністрації США, що він може робити, що заманеться і коли заманеться у межах своєї «сфери впливу».

Крім того, Мотиль нагадав, що лише кілька днів тому російське телебачення підтвердило те, про що Україна говорила постійно: у проросійських бойовиків в Донбасі є близько 700 танків. Враховуючи, що у них було лише кілька бронемашин 2014 року, можна зробити висновок, що танки прибули з Росії – єдиної країни, що розділяє кордон з Донбасом.

Звісно, підкреслив політолог, Кремль заперечує це, але його заперечення сміховинні через абсурдність.

Усе це вказує на одне: Росія підвищує ставки, відправляючи більше зброї, бойовиків чи посилюючи військовий тиск на Україну, незалежно від того, що Україна і Захід зроблять.

«Кремль іде на ескалацію не тому, що він реагує на дії Заходу чи України, а тому, що у нього є свої імперіалістичні плани щодо України і інших країни так званого «близького зарубіжжя». Українська незалежність, так само як і білоруська чи незалежність країн Балтії – це провокація проти потреб путінської Росії», – запевнив Мотиль.

Дійсно, стверджує історик, якби ЄС чи США озброїли Україну, вірогідно, що Росія б на це відповіла. Але проблема в тому, що Росія влаштує ескалацію все одно, навіть якщо Київ не отримає летальну зброю. Передача озброєння підвищить здатність України захистити себе.

«Уявімо, що США передали Україні 700 протитанкових ракет. А Росія відіслала ще 700 танків «у відповідь». За яких умов Україна має більше можливостей стримати російський наступ: коли у неї нема протитанкових ракет, а у Росії є 700 танків, чи коли в України є 700 західних ракет, а у Росії є 1400 танків? Звісно ж у другому випадку. Тому що в першому Росія може здобути перевагу над Україною без втрат. А так їй доведеться двічі подумати, чи готова вона втратити 700 танків. Тож треба озброїти Україну негайно», – підкреслив політолог.

За його словами, мир на Сході України почнеться тоді, коли Росія і її тиранічний президент вирішать, що вони хочуть цього миру. Проте шанси спалаху насильства будуть скорочені, якщо в України будуть серйозні можливості захиститися від російського наступу.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ