1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в'язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау5_20130127161528
27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау

27 січня відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Співавторами цього документа виступили 100 держав. Він розроблений в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році, хоча й була однією з шести країн-ініціаторів резолюції.

Дата 27 січня обрана не випадково: цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. На той момент у таборі перебувало близько 7 тис. в’язнів. Люди були вкрай виснажені, частина з них перебувала на межі смерті. В період з 1941-го по 1945 роки у концентраційному таборі Аушвіц було знищено близько 1,4 млн. людей (з них понад мільйон – євреї).

До початку Другої світової війни у Європі жили 9 мільйонів євреїв. У 1950 році їх залишилося 3,5 мільйони. У Польщі, країнах Балтії та у Німеччині за роки Голокосту було вбито до 90% євреїв.

Єрусалимський центр «Яд Ва-Шем» нарахував майже 25 тисяч людей, які рятували євреїв на окупованих територіях. Найвідоміший з них завдяки кіно – Оскар Шиндлер, який врятував понад 1200 людей. Нерідко за порятунок євреїв окупаційна влада карала розстрілом.

Голокост завершився із капітуляцією Німеччини у травні 1945 року, а у листопаді 1947 ООН ухвалила рішення про створення Ізраїлю. За рік там уже мешкали 800 тисяч людей. За наступні 5 років населення Ізраїлю зросло вп’ятеро.

Президент України Петро Порошенко вшанував пам’ять жертв Голокосту і назвав цю трагедію незагоєною раною людської пам’яті.

«Трагедія Голокосту – наш спільний біль і незагойна рана людської пам’яті. Світла пам’ять жертвам нацизму», – написав він у Twitter.

У зверненні до українців Порошенко зазначив, що тільки спільними зусиллями вільних націй, небайдужих людей можна не допустити в майбутньому страшних злочинів проти людства, убезпечити світ від рецидивів нацизму, проявів імперіалістичної агресії, поширення шовінізму та нетерпимості на етнічної чи релігійному ґрунті.

При цьому президент запевнив, що наша держава й надалі залишатиметься на позиціях, які сповідує усе цивілізоване людство, та забезпечуватиме підтримку миру, свободи та демократії.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ