Тарас Загородній, політичний експерт

Наші чиновники продовжать діяти в старій матриці затятих кримінальників – влаштування дрібних шоу, щоби вкрасти по-крупному.

Поки вся країна з цікавістю спостерігає, як в парламенті намагаються зняти недоторканність з народних депутатів, чиновники вирішили нагріти руки на надприбутковому тютюновому ринку. Наприклад, нещодавно в Кабміні створена «робоча група», в яку входить і асоціація «Укртютюн», яка, по суті, є картелем, до якого входять провідні виробники ПрАТ «Філіп Морріс Україна», ПАТ «Джей Ті Україна», ПрАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» и ПрАТ «В.А.Т.-Прилуки».

Завдання – протиснути через деяких слухняних чиновників мінімальну ціну на пачку сигарет на рівні не менше 22,00 і 28,00 грн з 01.01.2018 року. Офіційно мета благородна – збільшити надходження до бюджету. Насправді – це створення монополії та знищення українських виробників. Коли конкуренти будуть знищені – ціни злетять ще вище. Це класика картельної змови.

Потрібно розуміти, що завдання акцизів – знижувати споживання сигарет, а не наживатися на пороках. Члени «Укртютюну» збираються тільки наживатися і виводити гроші за кордон.

Мінімальну ціну просувають красиво і креативно. Запроваджують вигадані коефіцієнти, головне завдання яких – витіснення з ринку дешевих сигарет, які користуються масовим попитом.

Який вихід? Курити шкідливо – це ясно. Тому, щоб уникнути монополізації ринку, потрібно заборонити продаж сигарет нижче ціни собівартості з податковими витратами виробника без незрозумілих коефіцієнтів – як це робиться в багатьох країнах Європи. З незрозумілих причин (хоча про «причини» можна не сумніватися) Мінфіну не вдається підняти адвалорну ставку акцизу (питання, яке дійсно б вирішило таке необхідне наповнення бюджету), а не замазувати дірки і піднімати прибуток міжнародним корпораціям.

Сподіваюся, наші чиновники не братимуть участі в цій афері. А шановному Антимонопольному комітету, нарешті, час починати працювати і розбиратися в каламутній діяльності «Укртютюну». Кажуть, що ними вже почали цікавитися.

Джерело: Тарас Загородний

БЕЗ КОМЕНТАРІВ