Тарас Загородній, політичний експерт

Найсмішнніше в ситуації з «відкритими списками» на виборах у тому, що ті хто цього вимагає (ну, типу «чесні до першої елітної квартири») злегка не розуміють, що в цій системі у них взагалі НЕМАЄ ШАНСІВ потрапити в парламент.

Якщо уважно придивитися до цієї системи, то це по суті 100% мажоритарка (без фіксованого місця в списку як зараз), яку ніхто з тих, хто це все штовхає, точно не потягне.

Як зараз? Взяли «чесного» Сергія Лещенка (поки без елітної квартири) в список БПП, де у нього вже є тепле місце і його «чесна» та «благородна» особа безжально викриває нинішніх і потенційних корупціонерів з усіх плакатів і бордів. Сергій може спокійно розслабитися і їхати в Європу і збирати підряди на «джинсу».

Як при відкритих списках? Все те ж саме, тільки Сергію доведеться працювати на окрузі і битися за кожен голос (а працювати не дуже хочеться. Звик до іншого. Саміти, фуршети, поїздки). І після оголошення результатів йому скажуть: «Вибач, братан. Тебе обігнав мажоритарник, у якого ресурсів побільше. За обличчя на бордах спасибі, звичайно. До речі, посидіти на доріжку не хочеш за квартирку? У нас якраз люта боротьба з корупцією почалася. Її ми, як ти знаєш, просто ненавидимо».

Реально ідеальних вборчих систем не буває. У США, наприклад, чиста мажоритарка. Незважаючи на те, що партій дві, всередині дика конкуренція за місця через систему праймеріз і кокусів. Наприклад, Клінтон зібрала на 3 млн голосів більше, але виграв Трамп через систему вибірників, якої взагалі ніде в світі немає, але вона дуже мудра, якщо придивитися.

У нас система може більш-менш нормально запрацювати, якщо:

  1. Буде знижений прохідний бар’єр до 2%. Тоді вартість кампаній впаде і знизиться залежність від ТБ.
  2. Другий тур на мажоритарці. Це знизить ефективність систем скупки голосів, які мають свої обмеження і приверне нових людей на дільниці. І дасть можливість проявити себе ідеологічним кандидатам.
  3. Запровадження електронного голосування. Зокрема, з-за кордону. Це б привернуло додатково 10-15% зовсім нових людей, а також молодь.

Усе інше, вибачте, але це «розвод» або плід збудженої уяви якогось далекого від наших реалій постачальника грантів.

Джерело: Тарас Загородний