РФ санкції
У Росії була потужна зброя в енергетичному секторі. Зброї більш нема

«Багато років можливість, що її мала Росія – перекрити постачання енергоносіїв у разі підвищення градусу напруженості в її відносинах із Заходом – являла собою загрозу: велика частина Європи могла лишитися взимку без опалення. Однак, у зв’язку з падінням цін на енергоносії трубопровідна політика Кремля здається набагато менш грізною», – пише Майкл Бірнбаум у The Washington Post.

«Російський енергетичний гігант «Газпром», який давно вже викрили як палицю Кремля, спостерігає падіння попиту на свій товар до найнижчого рівня за всю пострадянську історію. У країн, що раніше цілковито залежали від його газу, з’явилися інші варіанти. А до наступного місяця концерн повинен вирішити, чи буде оскаржувати антимонопольний позов, пред’явлений ЄС і потенційно небезпечний для «Газпрому» тим, що йому доведеться назавжди попрощатися зі своєю жорсткою тактикою взаємодії з Європою», – вказує автор.

«Ослаблення «Газпрому» дало Заходу можливість жорстко притиснути Росію за підігрівання конфлікту в Україні, не побоюючись, що у відповідь вона мстиво відключить газ. Після ядерної угоди з Іраном, котра, ймовірно, спрямує до Європи потоки нафти й газу з регіону, «Газпром» може швидко стати ще менш впливовим. Це різка зміна для компанії, що за останні десять зим двічі перекривала надходження блакитного палива до Європи в моменти політичних розбіжностей з Україною», – відзначається в матеріалі.

«Перелякана постійною загрозою припинення поставок енергоносіїв, Європа влаштувала будівельний бум, аби полегшити собі отримання газу від інших постачальників, а також його перекачку з однієї європейської країни до іншої», – нагадує Бірнбаум. «Тепер керівництво «Газпрому» виявляє готовність піти на мирову – незвичний хід для компанії, котра дуже незрідка поводилася як оплот затятої незговірливості», – зазначає автор. У червні Міллер, очільник концерну, заявив, що Путін просив його провести переговори про продовження поставок газу в Європу через Україну. Це «мовчазне визнання того, що спроби знайти інші маршрути поки ні до чого не призвели», – впевнений Бірнбаум.

Поставки газу до самої України поки що лишаються предметом суперечок, вказується в статті. «Керівництво «Газпрому» також повідомило, що хоче дійти компромісу з ЄС із приводу антимонопольного позову. Перш ніж зробити цей хід, концерн заявив, що не належить до європейської юрисдикції, оскільки фактично є підрозділом російського уряду», – вказує Бірнбаум. «Газпром» перебував у режимі заперечення довго, дуже довго, – цитує журналіст слова московського аналітика Ільдара Давлетшина. – Ясно, що золоті роки, коли всі боролися за газпромівський газ, позаду, і «Газпром» потроху пристосовується до нових умов».

За матеріалами InoPressa

Читайте: Рубікон перейдено: санкції Заходу вперше серйозно зачепили газову імперію Росії

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ