Цього тижня світ спіткала несподіванка – Дональд Трамп визнав Єрусалим столицею Ізраїлю. Більшість ісламських держав моментально засудили це рішення. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник прокоментував, чим обернеться цей несподіваний політичний кульбіт лідера США для Близькосхідного регіону й загалом політичної ситуації в світі.

Як зауважує експерт, заява Трампа стала чи не найбільш резонансною подією місяця. Своє обурення рішенням ексцентричного лідера Білого дому вже висловили Катар та Туреччина, Індонезія та Малайзія.

«Рупором мусульманського обурення став Реджеп Ердоґан, що користається можливістю вкусити Трампа, віддячивши за підтримку ним курдів. Навіть Саудівська Аравія, відносини з якою президент США відновлював протягом року, мусить зважати на обурення вулиці.

Справа в тому, що парламент Ізраїлю ще 1980 року визнав саме Єрусалим столицею країни, але цього ніколи не визнавала більшість держав світу, підтримуючи право палестинців на власну державність. Це стосується і США: зазвичай сильні республіканські адміністрації більше підтримували євреїв, однак досі Вашинґтон намагався бути посередником між Ізраїлем та арабами, визнаючи лише Тель-Авів столицею цієї держави. Це давало змогу представляти себе як віддаленого спостерігача, що прагне миру в регіоні, і співпрацювати з обома сторонами», – зазначає Олійник.

На його думку, рішення Трампа не лише не на часі, але й провокуватиме руйнування хиткої системи противаг, яку США важко формували на Близькому Сході: «І вирішення конфлікту в Сирії теж може зависнути в повітрі через падіння легітимності мусульман, які співпрацюють з Заходом. Та й союзники США не розуміють такий несподіваний крен, навіть Австралія, не кажучи про Німеччину та Францію.

Якщо Білий дім не знайде спосіб мінімізувати негативні наслідки, можна очікувати нового спалаху анти американізму в ісламському світі, чим користатимуться Росія та Китай. Та найбільшу свиню Трамп підклав самому Ізраїлю – бо крах мирного процесу на Близькому Сході може спричинити чергову інтифаду».