Глава Білого дому не зможе передати документ у Конґрес особисто, оскільки цей тиждень він проводить у першому закордонному турне

Упродовж наступних 10 років глава Білого дому Дональд Трамп планує зменшити державні видатки на 4,5 трлн доларів. Причому під ніж піде частина соціальних програм, що існують десятиліттями – їх ухвалювали ще в середині 1960-х років за часів президента-демократа Ліндона Джонсона. З того часу їх сприймали як обов’язковий елемент американського суспільства. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Проект бюджету на найближче десятиліття, що передбачає різке скорочення витрат на соціальні програми, зокрема охорону здоров’я, освіту, пільгове харчування, допомогу для інвалідів, Трамп представить вже 23 травня.

Згідно з документом, прибуткові статті навіть з урахуванням зниження податків мають зрости на 1 трлн доларів.

Заощаджені на соціальних програмах гроші підуть на короткострокове збільшення витрат на оборону, 200 млрд. доларів інвестицій – на інфраструктурні проекти і нову програму відпустки з догляду за дитиною вартістю від 19 до 25 млрд. доларів. У США немає декретних відпусток зі збереженням утримання, і республіканці хочуть запровадити 6-тижневу оплачувану відпустку для будь-якого з батьків після народження або усиновлення дитини.

Близько 250 млрд. доларів за 10 років пропонується заощадити за рахунок скасування реформи охорони здоров’я, здійсненої за часів правління президента Барака Обами. Зокрема, будуть суттєво знижені витрати на програму медичної допомоги тим, хто цього потребує (Medicaid).

Крім того, проект передбачає зміни Medicaid і програми медичного страхування дітей, які дозволять зменшити держвитрати ще на 616 млрд дол. за період до кінця 2027 фінансового року. Ці зміни в документі лише згадуються без опису.

Ще 192 млрд дол. бюджет збереже завдяки ускладненню доступу до талонів на продовольство. У період рецесії після кризи 2008 року цими талонами користувалися 47 млн американців, надалі, в міру відновлення економіки, їхня кількість скоротилася на 3 млн, але все ще становить близько 13% населення країни.

Фермери втратять значну частину пільг, на поштову службу США чекають масштабні скорочення, а стратегічний нафтовий запас країни уріжуть навпіл, щоби залучити кошти, яких бракує.

Проект бюджету Дональда Трампа наразі є найбільш докладним описом його очікувань і пріоритетів. Однак документ ще має пройти через обидві палати Конґресу, які можуть внести суттєві зміни. Битва за бюджет буде запеклою, незважаючи на те, що республіканці контролюють обидві палати: в самій Республіканській партії вистачає фракцій, яких не влаштовує позиція президента.

За словами глави адміністративно-бюджетного управління Міка Малвані, президент особисто вивчив весь проект бюджету, схвалюючи чи відхиляючи запропоновані варіанти економії. Однак Дональд Трамп не зможе передати документ конґресменам особисто, оскільки цей тиждень він проводить у першому закордонному турне, відвідуючи країни Близького Сходу і Європи. Експерти наголошують на незвичності такого підходу: як правило, американські президенти максимально використовують присутність у Вашингтоні, щоби протиснути необхідні зміни.

Білий дім вкрай оптимістичний у своїх прогнозах, розраховуючи на 10 років економічного процвітання: зростання ВВП на 3% в рік, інфляція на рівні 2% річних, невелике підвищення безробіття з поточного рівня – до 4,8%, а також помірне підвищення процентних ставок Федеральної резервної системи.

Рецесії в США не було вже майже вісім років, безробіття – на багаторічному мінімумі (4,4%), і ФРС тільки починає цикл підвищення процентних ставок. В історії США не спостерігається періодів безперервного зростання довше 10 років. До того ж зараз економіку стримує повільне зростання продуктивності праці і зниження участі населення в трудовій зайнятості, оскільки покоління бебі-буму виходить на пенсію.

ФРС прогнозує зростання американської економіки в найближчі роки на 1,8% в рік, бюджетне управління Конґресу – на 1,9%. Білий дім розраховує, що податкові послаблення для бізнесу і зміни регулювання сприятимуть економічному піднесенню, який знизить залежність суспільства від соціальних програм.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ