Волонтери Зоя і Маркіян чекають в черзі на пошті, щоб відправити передачі для політв'язнів
Волонтери Зоя і Маркіян чекають в черзі на пошті, щоб відправити передачі для політв’язнів

Біля київського метро мене зустрічає студентка в зеленій шапці. Катя вчиться на політолога й багато їздить автостопом. А сьогодні вона готуватиме шоколадні кекси для політв’язнів.

— Я не дуже активна, якщо говорити про громадський активізм. Але якось Зоя запропонувала приготувати щось смачненьке для політв’язнів. Відтоді ми стараємося регулярно збиратися. Просто я розумію, що кожен і будь-коли може опинитися за ґратами – навіть я. Тому коли раптом таке трапиться зі мною – буду рада, якщо мені теж допомагатимуть», – каже дівчина, доки ми чекаємо автобус.

На порозі орендованої квартири нас зустрічає Зоя у футболці «Свободу патріотам Медведьку та Поліщуку». Раніше вона переважно займалась допомогою військовим і лише періодично допомагала політв’язням. Тепер – навпаки.

— Останнім часом кількість в’язнів почала невпинно зростати. Потрібно виділяти більше часу на них. Як з’ясувалося, є багато в’язнів сумління, про яких ніхто не знає. Серед нихстає все більше військових, — пояснює вона.

Андрія Медведька і Дениса Поліщука дівчина знає особисто. Вони були військовими і перетворилися на політв’язнів. Практика, на жаль, доволі поширена в нинішніх політичних умовах.

Зоя вибачається за безлад і показує свою кімнату. Тут та в коридорі все завалене ящиками з печивом, одягом, книгами. Ледь не на кожній упаковці з печивом – фірмові наліпки футбольних фанатів «Динамо-Київ».

Печиво від футбольних фанатів
Печиво від футбольних фанатів

– Ці пачки відкриваємо, додаємо туди побільше різного печива, пряників, бубликів і знову запаковуємо. До політв’язнів такі пакунки доходять з наліпками – такий собі «привіт» у умовах повної ізоляції, – розповідають дівчата.

Основний метод тюремного волонтерства – соцмережі. Саме через них Зоя звітує про свою роботу та знаходить необхідні речі. Часто доводиться шукати одяг і взуття. У в’язницях заборонено носити камуфляж. Якщо затримали військового, його повністю роздягають. Інколи міліціонери купують одяг у секонд-хендах за власний кошт. Іноді новим в’язням скидаються одягом інші в’язні.

Катя замішує тісто для кексів, додавши туди какао і «Несквік». Зоя займається тістом для імбирного печива.

— Зараз зазвичай готуємо саме за цими рецептами: виходить смачно і недорого. І хлопці в захваті, – посміхається дівчина, натякаючи на те, що часто вирізає з тіста патріотичні фігурки на кшталт тризуба.

Катя перевіряє на готовність кекси. Печиво – царина Зої.

Дівчата витрачають на передачі здебільшого власні гроші та сили.

— Левова частка зарплати йде на те, щоб купити продукти, речі або оплатити доставку «Новою поштою», – зізнається Зоя, яка працює помічником ріелтора.

Катя перевіряє на готовність кекси. Печиво – царина Зої.
Катя перевіряє на готовність кекси. Печиво – царина Зої.

Дівчина опікується патріотами, що зараз перебувають у київських та харківських закладах позбавлення волі. Ще один сидить у в’язниці на території, підконтрольній бойовикам. Він не приховував націоналістичних поглядів. Тож коли керівництво закладу дізналось про його світогляд – побили. На місяць кинули до карцера, а потім етапували ближче до Донецька — до в’язниці з суворішим режимом.

На рахунку цього маленького осередку волонтерства приблизно 20 політв’язнів. Десятьом передачі надходять постійно, десятьом – якщо є потреба.

— Мало з ким із них я знайома особисто. Але перш ніж допомагати, всіх стараюся перевіряти через знайомих. Останнім часом ті, кому допомагаю давно, просять допомогти тим, кого вони зустріли за ґратами. Це політичні в’язні, про яких не знає широке коло громадськості. Можемо тільки здогадуватися про те, скільки зараз їх є в Україні, – зауважує Зоя.

Волонтерки розповідають, кому зараз найбільше потрібна підтримка.

— У Харківському СІЗО сидять 8 «айдарівців», про яких дізналася випадково. Їх заарештували за те, що під час бойових дій брали в полон сепаратистів. Цілий рік вони сиділи в одних і тих самих речах, які їм купили міліціонери на Барабашові. Звісно, що одяг перетворився на лахміття, – пояснює Зоя.

Цим в’язням практично нікому допомагати. Хтось позбавлений сім’ї, хтось – виходець із територій, які зараз підконтрольні терористам. Один – втратив сина у трагедії під Дебальцевим. Окрім того, двоє з них взяли кредит та заклали квартиру, щоб оплатити послуги адвоката. Тобто якщо навіть їх зараз випустять, – повертатися буде нікуди.

Ці кекси були передані в ІТТ Сергію Крайняку
Ці кекси були передані в ІТТ Сергію Крайняку

Сформовані передачі на пошту відвіз чинний військовий. З нього не вдалося витягти мотиви того, чому він допомагає ув’язненим. Відбувся загальними фразами, мовляв, і так все зрозуміло.

Краєм вуха вловлюю розмову Зої із працівницею, яка оформлює замовлення.

— У нас тепер за Україну воювати злочин, – Зоя пояснює, чому відправляє посилки до СІЗО.

— Жах, – каже працівниця і хитає головою.

Катря Серко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ