Бандерівські читання
ІІІ Бандерівські читання

До 75-річчя Акта відновлення української державності та 25-ї річниці Незалежності України 3 лютого в Києві за участі науковців, політиків, лідерів громадської думки відбудуться «ІII Бандерівські читання». Дискусія, матеріали якої увійдуть до наукового видання, має на меті визначити шляхи розвитку Української держави в ідеології українського націоналізму. Серед медіапартнерів читань є і видання Інформаційний Акцент.

Чому «ІII Бандерівські читання» є цікавими для широкого кола громадськості, журналіст ІА розпитав у одного з організаторів заходу, директора «Українських студій стратегічних досліджень» Юрія Сиротюка.

– Яка мета проведення «ІІІ Бандерівських читань» у столиці? На які питання Ви хочете відповісти в ході заходу?

Наша мета – показати, що націоналістична думка не лише актуальна: вона є гідною альтернативою тому, що нав’язують Україні. Якою має бути Україна в ІІІ тисячолітті? Якою має бути міжнародна політика України? Як зберегти суб’єктність Української держави і ідентичність української нації? Якою має бути економічна, соціальна, політична модель держави? Ми пропонуємо національний проект розвитку України – не колонії Заходу, не колонії Росії, а самостійної й соборної країни.

– В якому форматі відбуватиметься захід?

Цьогоріч «Бандерівські читання» будуть у форматі панельної дискусії: в першій частині провідні історики, які спеціалізуються на історії національного руху ХХ століття, підіб’ють  підсумок: що українські націоналісти привнесли в ході боротьбі за державність у теорію і практику, які геополітичні, військові концепції вони розробили. А друга частина чітко означить, якою має бути Україна майбутнього очима українських націоналістів.

– Ви вважаєте, що важливо створити проект розвитку української держави у форматі дискусії?

Жанр футуристичної дискусії в Україні не розвинений, бо українська влада не мислить перспективами. Вона дивиться в завтра, післязавтра, максимум – на рік вперед. Живе від одного кредиту МВФ до іншого. Ми ж хочемо ініціювати дискусію і намалювати проект України на велику перспективу. Наприклад, як створити такий проект обороноздатності, який захистить Україну не на рік чи два, а на десятиліття, або – краще – доки ми не знищимо російський імперіалізм, який є вічною загрозою? Українські націоналісти вмирають за Україну, воюють за Україну, але коли йдеться про політичне, державне, економічне життя – українця намагаються загнати на задвірки. Тому мотивацією прийти на «Бандерівські читання» є заява на повновладдя української нації і продовження процесу державотворення за зразком націоналістів. Бо ми є сила не лише в фізичному, але й в інтелектуальному й ідеологічному планах.

– Ви вважаєте постать Бандери і ідеї націоналізму актуальними, якщо говорити про державотворення в реаліях сьогодення? 

Усі європейські країни виростали з націоналізму, а зараз тільки націоналізм дає відповідь, як можна зберігати державність в умовах зовнішньої агресії. Тому ми проводимо дискусію для тих, хто вірить, що українські ресурси треба не розпродувати, а зберегти в інтересах майбутніх поколінь, для тих, хто бачить Україну як самодостатнього геополітичного гравця і визнає націоналізм інструментом для формування державності.

– Хто візьме участь у заході?

Провідні історики, філософи, політичні та громадські діячі: декан історичного факультету імені Т.Шевченка професор Іван Патриляк; екс-віце-прем’єр міністр України, кандидат історичних наук Олександр Сич. Долучаться також кандидат політичних наук народний депутат України 7 скликання Юрій Михальчишин, доктор філологічних наук Ірина Фаріон, кандидат історичних наук Микола Посівнич, письменник Дмитро Савченко, філософ, один з ідеологів «Правого сектора» Ігор Загребельний та багато інших. Крім того, планується участь міністра освіти Сергія Квіта. Вхід вільний для всіх охочих.

Цього разу рівень доповідачів свідчить, що сучасний український націоналізм – це актуальна, високоінтелектуальна ідеологія, а не сектантство. Це ідеї далеко не маргінального вуличного  середовища, а модернова ідеологія, яка розвивається і в змозі давати відповіді на виклики сучасності.

Звертаю увагу, що захід відбудеться 3 лютого в Київському міському будинку вчителя. У рамках читань також відбудеться виставка особистих речей Голови правління Української держави, Прем’єр-міністра України в 1941 році Ярослава Стецька та виставка, присвячена Олексі Гірнику.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ