Опозиція погрожує Майданом

Польщу охопили масові акції протесту – люди вийшли на вулиці проти судової реформи. Опозиція погрожує, що мітинги можуть перетворитися на польський Майдан, пише Polsat News.

Акції біля польського Сейму в центрі Варшави не вщухають вже кілька днів. Поляки виступають проти змін до закону про Національну судову раду, яка передбачає негайне завершення каденції 15 її членів, які зараз є суддями. Відтак на їхнє місце планується обрати 15 нових кандидатів. Однак їх обиратиме не суддівське середовище, а саме Сейм Польщі.

Крім того, згідно з проектом закону про Верховний суд, пропонується звільнити усіх суддів за винятком тих, яким дозволить залишитися на посаді міністр юстиції. На звільнені місця пропонують обрати тимчасових суддів. На посаду судді Верховного суду зможуть претендувати районні, окружні прокурори, адвокати та нотаріуси зі стажем роботи не менше 10 років.

Поляки побоюються, що за цими законами стоять зацікавлені політики з правлячої партії «PiS» («Право і справедливість») на чолі з Ярославом Качинським.

Ухвалення закону, на думку опозиції, потягне за собою фальсифікацію виборів у 2019 році. Адже тоді ними зможе управляти Сейм на чолі з міністром юстиції – і ніхто їм не буде в цьому заважати.

Опозиційні депутати також побачили російський слід у запропонованих законах.

Лідер найбільшої опозиційної партії країни «Громадянська платформа» Ґжегож Схетина заявляє, що не дозволить Ярославу Качинському узурпувати владу в Польщі.

«Я не хочу Майдану в Польщі, але Качинський і більшість партії «PiS» робить усе для того, щоби призвести до такої ситуації. Або він впише розмови про політику і реальність у принципи демократичного парламентаризму, або він робитиме усе, щоби зламати цю демократію. І я зроблю все можливе, щоби йому цього не дозволити», – заявив лідер опозиції.

При цьому президент Польщі Анджей Дуда не має наміру підписувати закон про судову реформу в його нинішньому вигляді та погрожує накласти на нього вето. Таке рішення стало несподіваним, оскільки президент зазвичай підтримував політику правлячої партії «Право і справедливість».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ